Tuje kuliste - odmiany, rodzaje, sadzenie, przycinanie. Tuje ogrodowe, na balkon, na żywopłot - katalog roślin.

Tuje kuliste - odmiany, rodzaje, sadzenie, przycinanie. Tuje w donicach, ogrodowe, na balkon - katalog roślin.

Tuja Amber Glow Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Amber Glow

Tuja Amber Glow (inaczej żywotnik) to mały krzew o regularnym, kulistym pokroju i ciekawym wyglądzie. Igły mają piękny kolor - latem są złociste, a jesienią i zimą przebarwiają się na bursztynowozłote. Krzew rośnie bardzo wolno - po 10 latach od posadzenia osiąga do pół metra wysokości i podobną szerokość. Jest to odmiana karłowa.

Wymagania:
Żywotnik lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Aby zapewnić roślinie zdrowy rozwój najlepiej go posadzić na żyznej i wilgotnej glebie, o kwaśnym odczynie. Nie toleruje suchych terenów – krzew rośnie wolniej, jest bardziej wątły i ma tendencje do chorowania. Tuja Amber Glow jest mrozoodporna i nie wymaga okrycia na zimę.

Zastosowanie:
Krzew jest polecany do sadzenia w przydomowych ogrodach skalnych. Pięknie prezentuje się w otoczeniu innych roślin karłowych. Nadaje się na rabaty i do pojemników. Tuja dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, a dzięki temu nadaje się do sadzenia w przestrzeni miejskiej.

Sadzenie:

Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja amber glow
Tuja Amber Glow



Tuja Aurea Nana Thuja orientalis

Żywotnik wschodni Aurea Nana

Tuja Aurea Nana to karłowa odmiana żywotnika o jajowatym, zwartym pokroju. Rośnie wolno – po 10 latach osiąga zaledwie 70 cm wysokości. Pędy rośliny są gęste, wzniesione i wachlarzowate, ustawione pionowo w jednej płaszczyźnie. Pokryte są w całości łuskami. W lecie mają złocisto-żółty kolor, a jesienią lekko przebarwiają się na brunatno. Po kilku latach uprawy, na krzewie mogą się pojawić ozdobne, okrągławe szyszki. Mają kremowo-cytrynowy kolor kiedy są młode oraz mają powłokę woskowego nalotu. Składają się ze sztywnych łusek z odgiętymi wierzchołkami. Kiedy dojrzeją, brązowieją i wysychają, uwalniając kilka ziarenkowych nasion.

Wymagania:
Tuja lubi stanowiska ciepłe, osłonięte przed wiatrem, gdzie świeci dużo słońca. Gleba odpowiednia do sadzenia tej rośliny to lekko wilgotna. Młode rośliny są podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem – wymagają zabezpieczenia na zimę. Dojrzałe krzewy są silniejsze.

Zastosowanie:

Polecana do małych ogrodów i skalniaków. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom pięknie wygląda jako akcent kolorystyczny. Może rosnąć w pojemniku, dla ozdoby tarasu lub balkonu.

Sadzenie:
Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja aurea nana
Tuja Aurea Nana


Tuja kulista Danica Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Danica

Żywotnik zachodni Danica to karłowa, wolno rosnąca odmiana, o zwartym, kulistym pokroju. Osiąga do 0,5 metra wysokości. Rośnie po ok. 5 cm rocznie. Ulistnienie ma gęste, jasnozielone, a pędy krótkie.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz gleby wilgotne i dość żyzne. Dobrze toleruje zasadowy odczyn gleby. Żywotniki są odporne na mrozy. Jednak źle znoszą wysuszające mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Tuja Danica posiada dość płytki system korzeniowy, dlatego warto dbać o to, aby podłoże było stale wilgotne i wyściółkowane (np. korą).

Zastosowanie:
Polecany do małych ogrodów przydomowych, na obrzeża rabat i na cmentarze. Są idealnym dopełnieniem na skalniakach oraz na wrzosowiskach. Żywotnik zachodni Danica bardzo dobrze znosi cięcie i wszelkiego rodzaju formowanie, między innymi na idealne kule. Starsze i większe egzemplarze nadają się do kształtowania w bardziej oryginalne figury.

Sadzenie:
Tuje kupowane w pojemnikach możemy sadzić przez cały rok, poza okresami suszy i mrozów.

Ciekawostki:
Odmiana żywotnika zachodniego Danica pochodzi z Danii.

tuja kulista danica
Tuja Danica


Tuja kulista Globosa Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Globosa

Tuja kulista Globosa Aurea to szybko rosnąca odmiana żywotnika, o zwartym, kulistym pokroju. W wieku 10 lat osiąga do 1 metra wysokości, a w końcowej fazie dorasta nawet do 1,5 metra. W porównaniu do innych odmian tui, takich jak na przykład Danica, Teddy czy Hoseri, tuja Globosa Aurea tworzy dość duże kule. Ulistnienie ma gęste, zielone z żółtym odcieniem, a na zimę nieco bardziej brunatne. Starsze tuje z tej odmiany zawiązują szyszki.

Wymagania:
Wymaga dosyć żyznych, przepuszczalnych, wapiennych, piaszczysto-gliniastych i wilgotnych gleb. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych. Żywotniki są mrozoodporne. Dobrze znosi przycinanie i formowanie.

Zastosowanie:
Polecany do małych ogrodów, ogrodów skalnych oraz do dużych kompozycji krajobrazowych. Tuja kulista Globosa to odmiana żywotnika wspaniała do zestawień kompozycyjnych na duże rabaty iglaste.

Sadzenie:
Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja globosa
Tuja Globosa


Tuja kulista Golden Globe Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Golden Globe

Tuja żywotnik zachodni Golden Globe to wolno rosnąca odmiana żywotnika, o zwartym, kulistym pokroju i błyszczących, złocistozielonych pędach. W wieku 10 lat osiąga do 1 metra wysokości i podobnej szerokości. Ulistnienie tui Golden Globe jest gęste i jasnozielone. Szczególnie młode pędy żywotnika wyglądają bardzo atrakcyjnie. Tworzy średniej wielkości kule, bez konieczności formowania.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne oraz wilgotne, dość żyzne, przepuszczalne, wapienne oraz piaszczysto-gliniaste gleby. Co więcej, im większa wilgotność powietrza, tym lepiej dla żywotników. Tuja Golden Globe jest również mrozoodporna oraz dobrze znosi przycinanie i formowanie.

Zastosowanie:
Polecany do małych ogrodów, ogrodów skalnych, na obrzeża rabat i na cmentarze. Idealnie sprawdzi się w zestawieniach kolorystycznych, zarówno składających się z roślin iglastych, jak i okrywowych czy liściastych. Możemy sadzić ją również w pojemnikach.

Sadzenie:
Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja golden globe
Tuja Golden Globe


Tuja Golden Tuffet Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Golden Tuffet

Tuja Golden Tuffet to jedna z nowszych odmian żywotnika. Wyróżnia ją karłowa, poduchowata forma i intensywnie wybarwiające się gałązki. Jest to tuja dość wolno rosnąca. Po 10 latach osiąga 0,3 metry wysokości i niecały metr szerokości. Pędy i gałązki tui Golden Tuffet są delikatne, krótkie, widlasto rozgałęzione, lekko pofalowane. Gałązki są regularnie ułożone od środka na zewnątrz krzewów, zaś gałązki brzeżne są lekko zwisając. Ulistnienie rośliny tworzą wyłącznie igły. W okresie wiosennym wyróżniają się pomarańczowożółtym, zwłaszcza od strony południowej odcieniem. Na lato stają się zielone, a w okresie zimowym zmieniają swoją barwę na pomarańczową.

Wymagania:

Wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekkie półcienie. Odmiana odporna na mróz, źle znosi jednak wysuszające mroźne wiatry. Formowanie i cięcie rośliny jest jak najbardziej przyzwolone.

Zastosowanie:
Ciekawy i oryginalny krzew przeznaczony do sadzenia w ogrodach przydomowych, na skalniakach, wrzosowiskach i w pojemnikach oraz jako element barwnych kompozycji ogrodowych. Sprawdzi się także do nasadzeń w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

Sadzenie:
Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów. Zaś te kupowane z bryłą korzeniową najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią.

tuja golden tuffet
Tuja Golden Tuffet


Tuja Hoseri Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Hoseri

Karłowa, wolno rosnąca odmiana żywotnika przypominająca oryginalną, niewielką kuleczkę. W wieku 10 lat osiąga wysokość do 0,5 metra. Jej roczny przyrost sięga do 5 cm. Pędy rośliny są krótkie, sztywne. Tuję Hoseri wyróżnia ciemnozielony kolor, który na jesień staje się lekko brunatny.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz gleby przepuszczalne, wilgotne i dość żyzne. Na suchych glebach tuja rośnie dużo wolniej i częściej choruje. Im większa wilgotność powietrza, tym dla tui jest lepiej. Dobrze znosi wszelkiego rodzaju przycinanie i formowanie.

Zastosowanie:
Polecany do małych ogrodów, ogrodów skalnych, na obrzeża rabat i na cmentarze. Sprawdzi się także do kompozycji pokrojowych, skalniaków oraz na wrzosowiska. Świetnie wygląda również posadzony w pojemniku na balkonie, czy tarasie. Tuja Hoseri bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, stąd też polecana jest również do sadzenia w parkach czy w ogrodach osiedlowych.

Sadzenie:
Roślinę dobrze ukorzenioną w pojemniku możemy przesadzać od marca aż do listopada.

tuja hoseri
Tuja Hoseri


Tuja Mirjam Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Mirjam

Karłowa odmiana żywotnika o kulistym pokroju i powolnym tempie wzrostu, znana również pod nazwami: żywotnik zachodni Mirjam, tuja zachodnia Mirjam czy biały cedr Mirjam. Po 10 latach osiąga wysokość około 0,5 metra i podobną szerokość. Docelowo dorasta do 1 metra. Posiada ciemnozielone i miękkie łuski, złociste pędy. Jesienią i zimą gałązki stają się bardziej zielonopomarańczoe z brązowym odcieniem. Na wiosnę tuja Mirjam z powrotem powraca do swych zielonych barw.

Wymagania:
Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Lubi słoneczne stanowiska, ewentualnie z lekkim półcieniem. Z powodu dość płytkiego systemu korzeniowego warto ściółkować podłoże, na którym rośnie np. korą. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna.

Zastosowanie:
Tuja Mirjam polecana jest szczególnie do tworzenia obwódek, najlepiej blisko ścieżek i bardzo niskich żywopłotów oraz do uprawy w małych ogrodach przydomowych, na cmentarzach, ogrodach skalnych, wrzosowiskach. Może być również uprawiana w pojemnikach.

Sadzenie:
Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja mirjam
Tuja Mirjam


Tuja Teddy Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Teddy

Nowa odmiana żywotnika, cechująca się karłowym i zwartym pokrojem. Rośnie w formie oryginalnej, regularnej kuli. Odmiana Teddy po 10 latach osiąga około 0,3 metra wysokości i takiej samej szerokości. Pędy są cienkie i wiotkie, pokryte ciemnozielonymi igiełkami. Zimą igiełki lekko brązowieją. Tuja Teddy nie wymaga formowania, co jest jej dodatkową zaletą.

Wymagania:

Roślina jest bardzo mało wymagająca co do gleby i posiada dużą odporność na mrozy. Najlepiej rośnie (tak jak większość żywotników) na podłożu przepuszczalnym, żyznym, wapiennym oraz piaszczysto-gliniastym. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekki półcień. Żywotnik Teddy źle znosi mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Jest jednak rośliną w pełni mrozoodporną i dobrze znosi wszelkiego rodzaju przycinanie i formowanie.

Zastosowanie:
Odmiana Teddy jest idealną rośliną do założeń pokrojowych, na rabaty, a także do sadzenia w pojemnikach. Wspaniała do ogrodów przydomowych oraz skalnych. Świetnie wygląda również na wrzosowiskach oraz w nowoczesnych, kolorystycznych kompozycjach.

Sadzenie:
Rośliny kupowane w pojemnikach możemy sadzić przez cały rok, poza okresami suszy i mrozów.

tuja teddy
Tuja Teddy



Tuja Whipcord Thuja plicata

Żywotnik olbrzymi Whipcord

Krzew o oryginalnej, miotlastej sylwetce, często sprzedawany w formie piennej. Największą jej zaletą są ażurowe, sznurowe i zwisające pędy. Tuja rośnie dość wolno. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają około 0,3 m wysokości i 0,6 m szerokości. Pędy i gałązki sznurowate, długie, wznoszące się środkiem krzewu, a następnie malowniczo zwisające, łukowato opadające, 'płaczące' we wszystkich kierunkach. Gałązki są słabo rozgałęzione, świeżo i soczyście zielone, pokryte drobnymi, lekko odstającymi łuskami, zimą ciemnozielone i lekko brązowe.

Wymagania:

Krzew wymaga gleb żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru, zacisznych. Sprawdzi się także posadzona w lekkim półcieniu. Odmiana wytrzymała na mróz i długowieczna.

Zastosowanie:
Do sadzenia pojedynczo w ogrodach skalnych, alpinariach i pojemnikach. Polecana również do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych i wrzosowiskach.

Sadzenie:
Tuje, dobrze już ukorzenione z pojemników możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny.

tuja whipcord
Tuja Whipcord




Komentarze