Firletka


Firletka kwiecista 

łac. Lychnis coronaria

Silnie rozgałęziona bylina dwuletnia. Należy do gatunku roślin z rodziny goździkowatych. Jej pędy są szare, a liście srebrzyste, jajowate. Największą ozdobą rośliny są jednak jej kwiaty – jaskrawo różowe. Kwitną od lipca do sierpnia. Po ścięciu przekwitniętych kwiatostanów, może przedłużyć kwitnienie. Jej wysokość waha się od 50 do 80 cm.

Zastosowanie:

Sadzonka firletki sprawdzi się idealnie na rabatach, w ogrodach skalnych i naturalistycznych. Dobrze komponuje się z większością roślin. Nadaje się także jako kwiat cięty na bukiety – zebrane do wazonu, na długo ozdobią wnętrze naszych domów.

Wymagania:
Roślina lubi stanowiska słoneczne, ale również półcienie. Preferuje gleby próchniczno-gliniaste, żyzne, przepuszczalne, a nawet piaszczyste. Jest odporna na okresowe susze i nie lubi zbyt dużej wilgoci.

Sadzenie:

Roślinę kupioną w doniczce dobrze już ukorzenioną, możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Roślina jest dwuletnia, jednak zazwyczaj wysiewa się sama z nasion i zostaje z nami na dłużej.
firletka kwiecista




Firletka Jowisza Peggy 

łac. Lychnis flos-jovis nana

Gatunek byliny z rodziny goździkowatych. Najczęściej występuje w centralnej części Alp. Wysokość tej pięknej rośliny ozdobnej sięga do ok. 45 cm. Jej liście są szaro owłosione i lancetowate. Kwiaty odmiany Peggy mają kolor purpurowy i kwitną zazwyczaj od połowy czerwca.

Zastosowanie:
Sadzonka firletki sprawdzi się idealnie posadzona na rabatach, w ogródkach skalnych i naturalistycznych. Dobrze komponuje się z większością roślin. Nadaje się także jako kwiat cięty na bukiety – zebrane do wazonu, na długo ozdobią wnętrze naszych domów.

Wymagania:
Roślina lubi stanowiska słoneczne. W półcieniu rośnie wyższa, jednak wówczas jej pędy są skłonne pokładać się przy gorszych warunkach atmosferycznych. Preferuje gleby próchniczno-gliniaste, krzemianowe, mocno przepuszczalne. Nie lubi nawozów mineralnych, ale na wiosnę preferuje solidną dawkę kompostu wymieszanego z podłożem.

Sadzenie:
Roślinę kupioną w doniczce dobrze już ukorzenioną, możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Roślina jest dwuletnia, jednak zazwyczaj wysiewa się sama z nasion i zostaje z nami na dłużej.

firletka jowisza



Firletka chalcedońska 

łac. Lychnis chalcedonica

Gatunek byliny z rodziny goździkowatych. Inne jej nazwy, to: krzyż maltański, krzyż Jerozolimy. Pochodzi z Azji. Firletka osiąga wzrost do ok. 1,2 m. Jej liście są szorstko owłosione, jajowate i zielone. Największą ozdobą firletki chalcedońskiej, są jej pomarańczowo-czerwone kwiaty. Kwitnie latem.

Zastosowanie:

Sadzonka firletki sprawdzi się idealnie posadzona na rabatach, w ogródkach skalnych i naturalistycznych. Dobrze komponuje się z większością roślin. Na rabatkach bylinowych firletkę najlepiej sadzić w drugim rzędzie - za mniejszymi roślinami. Nadaje się także jako kwiat cięty na bukiety – zebrane do wazonu, ozdobią wnętrze naszych domów.

Wymagania:
Roślina lubi stanowiska słoneczne. W półcieniu rośnie wyższa i bardziej rzadka, jednak wówczas jej pędy są skłonne pokładać się przy gorszych warunkach atmosferycznych. Preferuje gleby kwaśne, próchniczno-gliniaste, zdrenowane żwirem, mocno przepuszczalne. Nie lubi nawozów mineralnych, ale na wiosnę preferuje solidną dawkę kompostu wymieszanego z podłożem. Po przekwitnięciu kwiaty warto usuwać.

Sadzenie:
Roślinę kupioną w doniczce dobrze już ukorzenioną, możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Roślina jest dwuletnia, jednak zazwyczaj rozsiewa się sama z nasion i zostaje z nami na dłużej.

Ciekawostki:

Firletka chalcedońska od czasów średniowiecza, aż do czasów współczesnych jest nieoficjalnym symbolem angielskiego miasta Bristol.
firletka chalcedońska


















Komentarze