Jak zrobić karmnik dla ptaków? Pomysły, projekt i budowa.



Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Karmnik jest nie tylko pożyteczną formą pomocy dla ptaków, ale również może stać się piękną ozdobą naszego ogrodu. Karmnik możemy zakupić w niektórych sklepach ogrodniczych, marketach czy sklepach internetowych. Zakup jest w tym przypadku najprostszym sposobem, ale czy dla nas najlepszym? Ja jestem posiadaczką dwóch karmników. Jeden zrobiłam sama, drugi kupiłam na bazarku w Zakopanem. Warto jednak pamiętać, że w internecie aż roi się od pomysłów, które możemy wykorzystać. Oto kilka z nich.

1. Kula tłuszczowa (siatka z nasionami). Wystarczy zawieszka w postaci gałązki lub dowierconego haczyka, aby zawiesić kupioną w sklepie siateczkę ze smakołykami dla ptaków. Możemy również zrobić ją sami. Wykonanie takiej kuli jest bajecznie proste. Jedyne składniki, jakie potrzebujemy, to: niesolony smalec i ziarno. Lekko podgrzewamy smalec, dodajemy do niego ziarno. Formujemy kule i odstawiamy je do lodówki na pół godziny. Siateczkę możemy stworzyć chociażby z pociętej myjki kąpielowej lub siatkowego worka. Prawda, że to bardzo proste?

kula tłuszczowa dla ptaków

2. Karmnik dla ptaków z butelki. Na poniższych zdjęciach przestawiamy pomysły, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej. Oprócz butelki będziemy potrzebować drucików do późniejszego jej zawieszenia. Najprostszą metodą będzie wydrążenie otworu w bocznej części butelku (możemy stworzyć dwa i włożyć do nich drewnianą łyżkę), zaczepienie pętelki lub haczyka oraz wsypanie do niej ziarna. Bardziej urozmaicone formy przypominające „mini zoo” są widoczne poniżej.

karmnik dla ptaków z butelki

karmnik dla ptaków z butelki plastikowej

karmnik dla ptaków projekt

 3. Karmnik dla ptaków drewniany, np. z brzozy. To kolejna, prosta opcja. Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna ? W internecie możemy znaleźć łatwe sposoby diy, tzw. zrób to sam. Dzięki nim nawet amatorzy mogą stworzyć coś naprawdę pięknego. Zazwyczaj potrzebne są nam tylko chęci, drewniane deseczki (na dno, ściany boczne i dach) oraz gwoździe.
karmnik dla ptaków z brzozy

karmnik dla ptaków drewniany

4. Domek dla ptaków karmnik. Ostatnio spotkałam niesamowite konstrukcje karmników dla ptaków. Kolorowe, przypominające mini domki, restauracje czy chatki świetnie prezentują się w ogrodzie. Sprawdzi się również jako karmnik dla ptaków na parapet, na balkon czy na taras. Możemy go kupić również w postaci stojącej. Jest to idealny karmnik dla małych ptaków, zarówno dla wróbli, jak i sikorek.
karmnik dla ptaków projekt

domek dla ptaków karmnik

karmnik dla ptaków zrób to sam

Poniżej zamieszczam jeszcze inne pytania, na które często szukamy odpowiedzi:

Na jaki kolor pomalować karmnik
?
Najlepiej na kolory naturalne – brązy, beże lub inne stonowane barwy. Ważne, żeby nie były one zbyt jaskrawe.

Jakie wymiary powinien mieć karmnik?
Takie, aby bez problemu zmieściły się tam ptaki. Dla małych ptaków, takich jak sikorki, wróble, mazurki, muchołówki zazwyczaj jest to wymiar dna ok. 25 x 15 cm. Wysokość bocznych ścianek karmnika to około 25 cm.

Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?
Karmnik możemy umieścić w ogrodzie, na balkonie, na parapecie, na tarasie, na podwórku, w lesie, na działce.

Karmnik dla ptaków co wsypać?
Do karmników możemy wsypać taki oto pokarm dla ptaków:
- nasiona oleiste (np. słonecznik – dla sikor, wróbli oraz łuszczaków, np. zięby czy gili,
- orzechy oraz niesolone słonina, łój lub smalec – dla sikor, dzięciołów, kowalików,
- nasiona zbóż (np. owsa)– dla trznadli,
- mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule tłuszczowe),
- owoce, między innymi jabłka, jarzębina, rodzynki – dla miękkojadów, np. kosów.

Jak należy dbać o karmnik dla ptaków?
Co jakiś czas karmnik dla ptaków powinniśmy wyczyścić, ewentualnie odmalować. Dbajmy również o to, aby pokarm dla ptaków był świeży, nie zepsuty. Zabezpieczmy również karmnik przed dużymi ptakami, kotami czy innymi zwierzętami. 
jak zrobić karmnik dla ptaków

Bliskie obcowanie z przychodzącymi do karmnika ptakami nie tylko da nam dużo przyjemności, ale również może pogłębia naszą wiedzę na temat otaczającej nas przyrody. Róbmy to jednak z rozwagą i pamiętajmy, że ptaki dokarmiamy tylko zimą.

Życzę przepięknych karmników i miłych obserwacji odwiedzających je ptaków!






Komentarze