Tuje kolumnowe - odmiany, rodzaje, sadzenie, przycinanie. Tuje ogrodowe, na żywopłot - katalog roślin.

Tuje kolumnowe - odmiany, rodzaje, sadzenie, przycinanie. Tuje szmaragdowe, brabant, idealne na żywopłot - katalog roślin.

Tuja Aurescens Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Aurescens

Tuja Aurescens to polska, dosyć silnie rosnąca, wąskostożkowa odmiana żywotnika. Tuja osiąga w wieku 10 lat około 2,5 metra wysokości. Posiada złocistożółte zabarwienie gałązek. Tuja Aurescens jest polską, odporną odmianą. Jej pokrój na początku wzrostu jest kolumnowy, jednak z czasem roślina przyjmuje kształt wąskiego stożka. Iglak jest dość gęsty i szeroki, jego szerokość przekracza 1,5 metra.

Wymagania:
Wymaga dosyć żyznych i wilgotnych gleb z odczynem kwaśnym. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych. Tuja Aureospicata jest mrozoodporna. Nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, szybko rośnie i bardzo rzadko bywa atakowana przez szkodniki. Warto jednak ściółkować rośliny, gdyż to wzbogaci glebę w próchnicę i utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.

Zastosowanie:

Polecana jako roślina szpalerowa i żywopłotowa - zarówno na żywopłoty formowane, jak i nie formowane. Sprawdzi się również w ogrodach przydomowych, parkach, czy jako zieleń publiczna. Polecana także jako roślina szpalerowa i żywopłotowa, na cmentarze i do mieszanych kompozycji barwnych.

Sadzenie:
Gęstość sadzenia w rzędzie: co 0,7 m. Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja aurescens
Tuja Aurescens


Tuja Brabant Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Brabant

Tuja Brabant to najszybciej rosnąca odmiana żywotnika, o kolumnowym, zwartym i gęstym pokroju. Co roku jej przyrost osiąga około 40 centymetrów. W fazie dorosłej jej wysokość wynosi około 5 m przy około metrowej szerokości. Tuja Brabant bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki czemu sami możemy ustalać zarówno jej szerokość, jak i wysokość. Pędy żywotnika są spłaszczone, wiotkie i mocno rozgałęzione. Igły są miękkie, gęsto rozłożone i tępo zakończone, mają intensywny, jasnozielony kolor. Wiosną na gałązkach tui Brabant pojawiają się niewielkie, zebrane w luźne kępki, żółtozielone szyszki, które na jesieni przybierają barwę brązową. Wielką zaletą Brabanta jest to, że utrzymuje on kolor zielony przez cały rok w przeciwieństwie do wielu innych żywotników. Na zimę może jedynie delikatnie brązowieć, ale to tylko na niektórych gałązkach.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz gleby wilgotne i dość żyzne, o lekko kwaśnym lub kwaśnym podłożu. Źle znosi zbyt długi okres suszy, co może powodować osłabienie jej wzrostu.

Zastosowanie:
Polecany na formowane żywopłoty (sadzić w odstępach 70-80 cm).

Sadzenie:
Tuje można sadzić (dobrze ukorzenione z pojemników) przez cały okres wegetacyjny, od marca aż do listopada.

tuja brabant
Tuja Brabant


Tuja Columna Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Columna

Zimozielona roślina iglasta, należąca do rodziny cyprysowatych. Jest to wąska, kolumnowa odmiana o silnym wzroście. W wieku 10 lat osiąga około 3 metry wysokości. Co ważne wśród żywotników, doskonale reaguje na cięcie i formowanie. Jego ulistnienie jest ciemnozielone. Ma gęsto osadzone pędy, pokrój zwarty z kilkoma wyprostowanymi pędami przewodnimi.

Wymagania:
Wymaga dosyć żyznych i raczej wilgotnych gleb. Na suchych glebach tuja Columna rośnie słabo, sprawiają, że tuja ma luźniejszy pokrój i może chorować. Preferuje podłoże przepuszczalne. Również wilgotność powietrza ma niemały wpływ na stan rośliny - im większa, tym lepiej dla żywotników. Uznaje zarówno stanowiska słoneczne, jak i lekkie półcienie. Jest to roślina w pełni mrozoodporna.

Zastosowanie:
Polecana na nieformowane lub formowane żywopłoty. Odmianę tę możemy zastosować również na większych skalniakach lub w dużych kompozycjach.

Sadzenie:
Gęstość sadzenia w rzędzie: co 0,6 - 0,7 m. Roślinę możemy sadzić od marca, aż po listopad.

tuja columna
Tuja Columna


Tuja Golden Brabant Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Golden Brabant

Jedna z najszybciej rosnących odmian żywotnika, o kolumnowym, zwartym i gęstym pokroju. Dorasta nawet do wysokości 5 metrów. Charakteryzuje się krótkimi gałęziami o złocistozielonym odcieniu i płaskimi liśćmi, przybierających formę łusek. Dekoracją rośliny są małe, delikatnie żółte, a w kolejnej fazie jasnobrązowe szyszki.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, wilgotnych, o odczynie kwaśnym. Źle znosi zbyt długi okres suszy, co może powodować osłabienie jej wzrostu. Tuja bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie.

Zastosowanie:
Polecany na formowane żywopłoty (sadzić w odstępach 70-80 cm). Elegancko prezentuje się także posadzony jako soliter. Nadaje się również do posadzenia w parkach, czy innych terenach zieleni miejskiej. Z rośliny pozyskuje się olejek eteryczny, wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym oraz w medycynie.

Sadzenie:
Tuje można sadzić (dobrze ukorzenione z pojemników) przez cały okres wegetacyjny, od marca aż do listopada.

tuja golden brabant
Tuja Golden Brabant


Tuja Szmaragd Thuja Smaragd occidentalis

Żywotnik zachodni Smaragd

Najpopularniejsza odmiana żywotnika zachodniego. Żywotnik zachodni Szmaragd charakteryzuje się silnym wzrostem, stożkowym pokrojem i dużą odpornością. Dorasta do 3 metrów wysokości. Ulistnienie gęste, ciemnozielone, nie brązowieje zimą. Owocami żywotnika są drobne szyszki wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone, zaś w lecie, po ich dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz gleby żyzne, wilgotne i dość żyzne z odczynem kwaśnym. Żywotnik zachodni ukorzenia się dość płytko. W związku z tym w czasie suszy narażony jest na wysychanie. Polecane jest ściółkowanie tui Szmaragd, na przykład korą lub szyszkami. W czasie suszy zaś wskazane jest ich umiarkowane podlewanie. Żywotnik zachodni Smaragd jest rośliną mrozoodporną.

Zastosowanie:
Polecany na żywopłoty nieformowane, do ogrodów przydomowych, parków, do pojemników i na cmentarze. Sprawdzi się także do nasadzeń zieleni osiedlowej. Tuja Smaragd może być sadzona zarówno jako soltier, ale także większych grupach.

Sadzenie:
Gęstość sadzenia żywotnika zachodniego Szmaragd w rzędzie powinno mieścić się w przedziale od 0,5 do 0,6 m.


tuja smaragd
Tuja Smaragd


Tuja Szmaragd Gold Thuja occidentalis Golden Smaragd

Żywotnik zachodni Szmaragd Gold

Nowa, unikatowa odmiana tui (żywotnika zachodniego) o tak złotym zabarwieniu igieł odkrywcą jej jest polski selekcjoner. Tuja Golden Szmaragd to żywotnik o regularnym stożkowym pokroju . Jej roczny przyrost jest w granicach około 20 centymetrów. Wysokość jaką może osiągnąć po 10 latach to około 2 metry, dorosłe tuje mogą mieć nawet od 5 do 10 metrów. Jest to zależne od warunków środowiskowych w jakich będą rosły. Żywotnik ten jest odmianą wyróżniającą się soczysto żółtym kolorem igieł. Te złociste gałązki nie tracą swojego uroku nawet w okresie zimy.

Wymagania:
Tuja Golden Szmaragd nie wymaga nadmiernych pielęgnacji, warto jednak zapewnić jej dużą wilgotność podłoża. Gleba w jakiej będzie rosła powinna być przepuszczalna, lekko kwaśna. Gorzej będą rosły na glebach suchych, wtedy ich korona staje się bardziej luźna czyli mniej zwarta i gęsta. Odmianie tej zapewnijmy sporo słońca, ponieważ na takim stanowisku jej igły będą złocisto żółte. Tuje te są odporne na mrozy, jednak nie do końca dobrze znoszą zbyt mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Dlatego w nasadzeniach pojedynczych młode rośliny, warto posadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Ich system korzeniowy nie jest doskonały, dlatego sadzimy je głębiej. Dobrze znoszą przesadzanie jako starsze osobniki. W okresie letnich upałów i suszy wskazane jest systematyczne podlewanie. Dla lepszego wzrostu rośliny stosujemy odpowiednie nawożenie nawozami wieloskładnikowymi wolno rozkładającymi. Podłoże wokół drzewek dobrze jest podsypać korą, zabezpiecza przed chwastami, zatrzymuje wilgoć i dodatkowo wzbogaci glebę w odpowiednie ph.

Zastosowanie:
Dobrze znosi cięcie, dlatego idealnie nadaje się na formowane żywopłoty, do nasadzeń w parkach lub jako pojedyncza tuja w naszych ogrodach. Przez to, że dobrze znosi przycinanie możemy nadać jej różny kształt. Poprzez odpowiednie formowanie gałązek strzyżemy ją np. w nietypową spiralę.

Sadzenie:
Rośliny kupowane w pojemnikach możemy sadzić przez cały rok, poza okresami suszy i mrozów.

tuja szmaragd gold
Tuja Szmaragd Gold

Komentarze