Tuje stożkowe - odmiany, rodzaje, sadzenie, przycinanie. Tuje ogrodowe, na żywopłot - katalog roślin.

Tuje stożkowe - odmiany, rodzaje, sadzenie, przycinanie. Tuje ogrodowe, na żywopłot - katalog roślin.

Tuja Aureospicata Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Aureospicata

Odmiana szerokostożkowa, o silnym wzroście i sztywnych pędach. Gatunek tui Aureospicata powstał ze skrzyżowania żywotnika zachodniego i olbrzymiego. Tuja rośnie szybko i po 10 latach osiąga ponad 3 m wysokości. Ulistnienie ciemnozielone, ale młode przyrosty mają zabarwienie złociste na końcach, zimą zmieniają się na delikatnie brązowy kolor.

Wymagania:
Wymaga dosyć żyznych i wilgotnych gleb z odczynem kwaśnym. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych. Tuja Aureospicata jest mrozoodporna. Nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, szybko rośnie i bardzo rzadko bywa atakowana przez szkodniki. Warto jednak ściółkować rośliny, gdyż to wzbogaci glebę w próchnicę i utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.

Zastosowanie:
Polecana jako roślina szpalerowa i żywopłotowa - zarówno na żywopłoty formowane, jak i nie formowane. Sprawdzi się również w ogrodach przydomowych, parkach, czy jako zieleń publiczna.

Sadzenie:
Preferowana gęstość sadzenia w rzędzie to od 0.8 m do 1 m. Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów. Zaś te kupowane z bryłą korzeniową najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią.

tuja aureospicata
Tuja Aureospicata


Tuja Europe Gold Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Europe Gold

Odmiana żywotnika z formą wąsko-stożkową, o dość silnym wzroście i zwartym pokroju. W wieku 10 lat osiąga około 2,5 metra wysokości. Zabarwienie łusek jest intensywnie złocistożółte. W zimie przybiera złocistoczerwoną barwę. Tuja Europe Gold ma gęsto osadzone pędy, pokrój stożkowy z kilkoma wyprostowanymi pędami przewodnimi.

Wymagania:
Wymaga dosyć żyznych, przepuszczalnych i piaszczysto-gliniastych gleb. Do prawidłowego ich wzrostu niezbędna jest dość duża wilgotność podłoża. Żywotniki preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Są odporne na zanieczyszczenia powietrza czy mróz. Jednak źle znoszą wysuszające wiatry i otwarte przestrzenie. Świetnie znoszą przycinanie i formowanie. Dla zdrowia rośliny możemy ściółkować podłoże, na którym jest posadzona – to wzbogaci glebę.

Zastosowanie:
Polecana jako roślina żywopłotowa i szpalerowa oraz do mieszanych kompozycji barwnych i na cmentarze. Elegancko prezentuje się również w parkach, na większych skalniakach czy rabatach.

Sadzenie:
Gęstość nasadzenia w rzędzie: co 0,6 metra. Rośliny możemy przez cały okres wegetacyjny.

tuja Europe Gold
Tuja Europe Gold


Tuja Kórnik Thuja plicata

Żywotnik olbrzymi Kórnik

Tuja Kórnik to polska odmiana żywotnika olbrzymiego. Charakteryzuje się dość silnym wzrostem i stożkowym pokrojem. Osiąga w wieku 10 lat ok. 3 metrów wysokości. Tuję odmiany Kórnik wyróznia gęste ulistnienie, intensywnie zielone z jasnymi, żółtymi końcówkami.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz gleby wilgotne i dość żyzne, najlepiej o odczynie kwaśnym.

Zastosowanie:
Polecana jako roślina szpalerowa i żywopłotowa - zarówno na żywopłoty formowane, jak i nie formowane. Polecany nie tylko do sadzenia pojedynczo, ale zwłaszcza do nasadzeń grupowych. Sprawdzi się również w ogrodach przydomowych, parkach, czy jako zieleń publiczna. Żywotnik Kórnik sprawdzi się także w kompozycjach z krzewami iglastymi, sadzony w ich tle może stanowić jasne zakończenie rabaty.

Sadzenie:
Preferowana gęstość sadzenia w rzędzie to od 0,8 metrów do 1 metra. Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów. Zaś te kupowane z bryłą korzeniową najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią.

tuja Kórnik
Tuja Kórnik


Tuja Miky Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Miky

Żywotnik zachodni Miky to niewielka roślina iglasta o stożkowym pokroju i jasnozielonym zabarwieniem łusek. Jest bardzo łatwy w uprawie i niekłopotliwy. Na tle innych żywotników wyróżnia się oryginalną strukturą ułożenia poskręcanych łusek. Tuja Miky swoim orientalnym wyglądem przypomina bardziej wymagający w uprawie, cyprysik tępołuskowy. Po 10 latach tuja osiąga wysokość 1 metra. Średnio rocznie rośnie około 8 centymetrów.

Wymagania:
Preferuje stanowiska słoneczne lub lekki półcień. Preferuje wilgotne, dość żyzne, przepuszczalne, wapienne oraz piaszczysto-gliniaste gleby. Co więcej, im większa wilgotność powietrza, tym lepiej dla żywotników. Tuja Miky jest również mrozoodporna oraz dobrze znosi przycinanie i formowanie.

Zastosowanie:

Polecany do mniejszych i większych ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych oraz na obrzeża rabat. Idealnie sprawdzi się w zestawieniach kolorystycznych, zarówno składających się z roślin iglastych (m.in. jałowców, świerków białych, sosen górskich), jak i liściastych (np. lawendy).

Sadzenie:
Rośliny, które kupujemy w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, z wyjątkiem okresów suszy i mrozów.

tuja miky
Tuja Miky


Tuja Sunkist Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Sunkist

Tuja Sunkist to odmiana żywotnika, o szerokostożkowym pokroju i średnio silnym wzroście. W wieku 10 lat osiąga 2 metry wysokości. Docelowo dorasta nawet do 5 metrów wysokości. Zabarwienie gałązek intensywnie złocisto-żółte, dzięki czemu jest piękną ozdoba ogrodu. Jesienią i zimą pędy stają się delikatnie bardziej złocisto-brązowe.

Wymagania:
Roślina jest bardzo mało wymagająca co do gleby i posiada dużą odporność na mrozy. Najlepiej rosną na podłożu przepuszczalnym, żyznym, wapiennym oraz piaszczysto-gliniastym. Preferują stanowiska słoneczne lub lekki półcień. Tuja Sunkist źle znosi mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Posiada ona dość płytki system korzeniowy, dlatego nie powinniśmy jej sadzić na piaszczystym podłożu.

Zastosowanie:
Polecana do mieszanych kompozycji barwnych, szpalerów, formowanych i nieformowanych żywopłotów oraz na cmentarze. Sprawdzi się także do tworzenia rzeźb ogrodowych. Możemy ją posadzić także na rabatach, skalniakach czy w kompozycjach z innymi tujami.

Sadzenie:
Rośliny kupowane w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku, poza okresami suszy i mrozów.

tuja sunkist
Tuja Sunkist


Tuja Yellow Ribbon Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni Yellow Ribbon

Stożkowa odmiana żywotnika zachodniego o pięknym, złocistozielonym kolorze, nazywana również białym cedrem. Osiąga wysokość około 4 metrów i 1,5 metrów szerokości. Jej roczny przyrost sięga nawet do 10 cm. Zimą złocistozielone, miękkie łuski zamieniają swą barwę na bardziej rudawą, ale wciąż zachwycają swym urokiem.

Wymagania: 

Tuja Yellow Ribbon nie jest bardzo wymagająca co do gleby. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przeciętne ogrodowe o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego. Posiada dość płytki system korzeniowy, dlatego jest podatna na wysychanie w czasie suszy. Wtedy to powinniśmy roślinę podlewać. Pomoże również wyściółkowanie podłoża, na którym rośnie, chociażby korą. Jest odporna na mróz. Dobrze znosi cięcie i formowanie, najlepiej dokonywać tego na przełomie od kwietnia do czerwca.

Zastosowanie: 
Iglak świetnie sprawdzi się posadzony zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach. Polecany na żywopłoty cięte oraz nieformowane. Doskonale wygląda w różnego rodzaju kompozycjach kolorystycznych, na przykład w ogrodzie skalnym czy na rabatach.

Sadzenie: 
Tuje, dobrze już ukorzenione z pojemników możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny z wyjątkiem okresów suszy czy mrozów.

tuja yellow ribbon
Tuja Yellow Ribbon


Komentarze