Borówka. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska, często nazywana także borówką wysoką, to jeden z najpopularniejszych owoców, który chętnie wykorzystujemy w letnich ciastach i deserach. 

Popularność borówki amerykańskiej nie powinna być zaskakująca - jej owoce nie dość, że są pyszne, to jeszcze posiadają wiele cennych składników. Wystarczy wymienić chociażby witaminę C, potas czy też cynk. Zaletą owoców borówki amerykańskiej jest także jej wpływ na wzrok, pamięć. Po za tym zapobiega nadciśnieniu i przeciwdziała rozwojowi nowotworów.


borówka amerykańska uprawa

O czym pamiętać przed rozpoczęciem uprawy?

Borówka amerykańska to krzew należący do rodziny wrzosowatych, który osiąga wysokość do 2 metrów. Krzewy tak naprawdę można sadzić przez cały rok. Najlepiej przyjmują się one jednak na glebach kwaśnych o pH wynoszącym 3, 5-5, 0, w miejscach słonecznych i zacisznych. Ważna jest regularna kontrola odczynu - wartość powyżej 5, 5 przekłada się na zmniejszone owocowanie krzewu, natomiast wartość wyższa niż 6 zatrzymuje jego wzrost. Sadzonki na nieodpowiednich glebach mogą skutkować infekcją, a także utrudnieniami we wzroście krzewu oraz owocowaniu borówki. Pierwszym krokiem naszej własnej uprawy borówki jest wykonanie dołka (oddzielnie dla każdej sadzonki), którego głębokość wynosi minimum 40 cm, a szerokość minimum 60 cm. Wypełniamy go sadzonką, kwaśnym torfem i ziemią ogrodową, a wokół dołka budujemy kopczyk złożony z trocin i kory sosnowej. Najlepszy czas na sadzenie to jesień i wiosna, jednak jesienią musimy pamiętać o osłonieniu korzeni przed majowymi przymrozkami i ich skutkami. Sam mróz nie jest straszny krzewom, bowiem wytrzymują temperaturę wynoszącą nawet -25 ºC.

borówka amerykańska pielęgnacja
borówka amerykańska sadzenie

Pielęgnacja borówki amerykańskiej.

Podstawą pielęgnacji borówki amerykańskiej jest systematyczne podlewanie. Ma to szczególnie znaczenie zwłaszcza w trakcie pierwszego roku, gdy borówka amerykańska jest bardzo wrażliwa na brak nawodnienia. Wskazane jest także wiosenne zasilanie specjalnym nawozem do borówek. Dodatkowo należy chronić glebę przed utratą wody poprzez ściółkę z torfu, trocin lub kory. Nieodłączny zabieg stanowi także podcinanie krzewów, jednak podczas pierwszych 3 lat usuwa się wyłącznie pędy suche. Od czwartego roku rozpoczyna się cięcie prześwietlające, którego zadaniem jest pobudzenie krzewu do wzrostu, a także usunięcie starych pędów. Możliwa jest całkowita rezygnacja z pielęgnacji wykorzystującej środki chemiczne. Borówka amerykańska jest odporna na szkodniki i choroby, które usunąć można ręcznie. Ich ponowne wystąpienie w przyszłości można zminimalizować dzięki usunięciu zaatakowanych pędów.

borówka amerykańska sadzonki

Jak zatem widać borówki amerykańskie nie mają wygórowanych wymagań co do uprawy i pielęgnacji. Każdy, nawet amator, powinien dać sobie radę.
Na koniec, życzę miłych i obfitych w owoce upraw borówki amerykańskiej.

Komentarze