Jagoda kamczacka - wytrzymały, długowieczny krzew owocowy. Jak sadzić, uprawiać, przycinać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka jest wyjątkową rośliną, za której uprawą przemawia wiele faktów. Owoce suchodrzewu są bardzo zdrowe i wyróżniają się ciekawym, spłaszczonym kształtem. 

Ta wyjątkowa roślina jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji, a przy tym wytrzymała - jest to zatem inwestycja na lata. Wyróżniamy dwie odmiany jagody kamczackiej. Pierwszym jest suchodrzew siny. Rośliny te osiągają wysokość nawet do 2 metrów wysokości, a ich owoce charakteryzują się słodko-kwaśnym smakiem. Drugą odmianą jest suchodrzew kamczacki, który osiąga wysokość do 1, 5 metra, a przy tym ma bardziej rozłożyste gałęzie i słodsze owoce.


jagoda kamczacka


Pierwsze owoce z naszego krzewu możemy zebrać już dwa lata po posadzeniu, jednak musimy pamiętać o tym, że jagoda kamczacka jest obcopylna, co sprawia, że musimy mieć przynajmniej dwa takie krzewy w ogrodzie. Warto wziąć to pod uwagę planując przestrzeń, ponieważ ze względu na swoje rozmiary krzew zajmuje sporą ilość miejsca. Pierwsze pąki kwiatowe możemy obserwować już w marcu, a rozwinięte kwiaty - w kwietniu. Właśnie ze względu na swoje delikatne kwiaty w kształcie dzwoneczków i bladożółtej barwie jagoda kamczacka jest aż tak popularną rośliną w naszych ogrodach. Owoce jagody kamczackiej można zbierać bardzo wcześnie, bo już pod koniec maja. Powinniśmy zbierać je w miarę tego, jak dojrzewają, ponieważ zazwyczaj dzieje się to nierównomiernie.

jagoda kamczacka uprawa

Krzew jagody kamczackiej nie jest wymagający i poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach, jednak aby otrzymać zadowalające efekty, powinniśmy spełnić kilka warunków. Najlepiej wybrać dla rośliny stanowisko nasłonecznione, na przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu o lekko kwaśnym pH. Najlepszym okresem na sadzenie rośliny jest wiosna lub jesień. Dobrze jest wcześniej zadbać o nawóz do gleby, na przykład obornik lub kompost. Zaleca się umiejscawianie sadzonek w odległości około 1, 5 metra od siebie. Jagodę kamczacką możemy łatwo rozmnożyć sami, wybieramy do tego pędy o długości około 15 cm i wsadzamy je do stale wilgotnego, torfowego podłoża. Po kilku tygodniach sadzonki są gotowe do przesadzenia w zaplanowane przez nas miejsce.

jagoda kamczacka rozmnażanie

Jagoda kamczacka nie jest wymagająca w utrzymaniu. Zaleca się przeprowadzać tzw. cięcie prześwietlające mniej więcej co 5 lat. Przy takim przecinaniu pozbywamy się nadmiaru pędów z korony oraz pędów głównych. Roślina praktycznie nie wymaga podlewania, jednak warto to zrobić w okresach suchych, aby wspomóc owocowanie krzewu. Powinniśmy jednak robić to z umiarem. Dodatkową zaletą krzewu jest fakt, że jest on odporny na choroby oraz nieatakowany przez szkodniki.


jagoda kamczacka sadzenie

Kolejne powody, żeby zaopatrzyć się w tą roślinę, to jej właściwości. Jagoda kamczacka to niesamowite bogactwo witamin i minerałów. To  źródło witaminy C, z grupy B, magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Dzięki temu zapobiega cukrzycy i chorobom układu krążenia, chroni przed promieniowaniem UV i radioaktywnym. Posiada również szerokie zastosowanie w kuchni. Idealna do deserów, ale także przetworów, nalewek oraz win.


jagoda kamczacka właściwości

jagoda kamczacka właściwości

jagoda kamczacka właściwości

jagoda kamczacka właściwości

jagoda kamczacka właściwości


jagoda kamczacka właściwości

jagoda kamczacka właściwości



Nawet po powyższych zdjęciach widzimy, że z jagody kamczackiej możemy wyczarować wiele pyszności. Życzę smacznego :)

Komentarze