Jak przechowywać rośliny doniczkowe zimą?

Już niebawem pojawią się pierwsze przymrozki, dlatego, jeżeli rośliny na balkonie wciąż nie są przed nimi zabezpieczone, należy o tym pomyśleć jak najszybciej. Istnieje kilka prostych sposobów, aby zrobić to zarówno skutecznie, jak i ekonomicznie.


jak przechowywać rośliny zimąjak przechowywać rośliny zimą

Jak przezimować rośliny balkonowe? 

Przechowywanie roślin zimą.

Przede wszystkim powinno się je wnieść do pomieszczenia, aby uchronić je przed najdotkliwszymi mrozami. Receptą na udane przezimowanie roślin jest działanie z głową oraz pewną wiedzą odnoszącą się do optymalnych warunków, jakich potrzebują kwiaty balkonowe. Następnie powinno się usunąć zwiędnięte i przesuszone listki, po czym skracamy pędy – cięcie rośliny ułatwia to nie tylko przechowywanie, ale też sprawia, że roślina będzie mogła się zregenerować i na wiosnę w ich miejsce wypuścić nowe, zdrowsze i silniejsze pędy. Tak przygotowane powinno się przechowywać w miejscu, gdzie mają swobodny dostęp do światła, dlatego ciemna piwnica, w której trudno o stałe, naturalne oświetlenie odpada na samym początku. Należy też pamiętać, aby podkręcić grzejniki, zachowując w miejscu przechowywania roślin na zimę, optymalną temperaturę do 10 stopni Celsjusza. Przezimowanie roślin balkonowych jest zadaniem czasochłonnym, ale przynosi rezultaty, gdy nastanie nowa pora roku.

przechowywanie roślin w zimieprzechowywanie roślin zimą


przechowywanie roślin balkonowychprzechowywanie roślin doniczkowych


Jak przezimować rośliny doniczkowe z ogrodu? 

Przechowywanie roślin doniczkowych.

Nieco inaczej ma się sytuacja planowania przezimowania roślin doniczkowych. W takim wypadku należy je pozostawić na chłodnej werandzie, nieogrzewanym przedsionku lub holu, ale nie nawozić. W tym czasie roślina usypia, więc wszelkie jej pobudzanie może doprowadzić do jej przedwczesnego, nienaturalnego zakwitnięcia. Podlewanie roślin doniczkowych zimą należy również ograniczyć do minimum, zapewniają jej jedynie niezbędne składniki do przetrwania.

Na wiosnę zaś przycinamy czubki pędów, aby mogły się rozrosnąć i przenosimy w cieplejsze miejsce, żeby rozpoczęły proces wegetacji. Powinno się to odbywać w czasie, kiedy wiosenne przymrozki powoli zaczną zanikać. Nie można doprowadzić to przemarznięcia rośliny, bo mimo starannego jej przezimowania, wystawienie jej na przymrozek może zaprzepaścić cały wysiłek włożony w jej pielęgnację.

Po wprowadzeniu powyższych rad w życie, nasze rośliny na wiosnę będą jak "nowo narodzone".

podlewanie roślin zimą

rośliny balkonowe zimą

przezimowanie roślin

podlewanie roślin balkonowych zimą

doświetlanie roślin zimą





Komentarze