Rabaty kwiatowe są nierozłącznym elementem pięknego ogrodu. Są niebywałą ozdobą, którą możemy cieszyć się za każdym razem, kiedy spacerujemy wokół domu, jednak musimy pamiętać o tym, że wymagają one starannego zaplanowania oraz poświęcania im uwagi i dbania o nie, aby odwdzięczyły się nam swoim urokiem i barwą.
Umiejscowienie takiej rabaty zależy tylko od naszej fantazji i rozmiarów przestrzeni, jaką mamy dostępną. Kwiaty mogą stać się centrum naszego ogrodu lub znaleźć się przy ogrodzeniu, czy wzdłuż ścieżki. Inne miejsca, w jakich możemy umieścić nasze najpiękniejsze rabaty kwiatowe, to chociażby: przed domem, na działce, na trawniku, przy altanie, wzdłuż chodnika, pod drzewami, na skarpie, na działce, przy tarasie.
Jak zrobić rabaty kwiatowe?
Zanim zakupimy niezbędne materiały i weźmiemy się do pracy, warto poszukać najpierw inspiracji. Przykładowe rozwiązania do naszego ogrodu możemy znaleźć na stronach internetowych, w magazynach poświęconych ogrodnictwu, czy nawet u profesjonalnych projektantów. Dobrym pomysłem jest również wybranie się na spacer, podczas którego obejrzymy altany, które znajdują się w parkach, czy w sąsiednich ogrodach i na działkach.
Warto zastanowić się także nad rodzajem rabaty - czy ma być ona sezonowa, czy całoroczna. Decydując się na rabatę całoroczną musimy przygotować się na niemałe wyzwanie; zaplanowanie roślin w taki sposób, aby cieszyły nasze oko przez cały rok może być trudne. Jeżeli to dopiero nasze ogrodnicze początki, lepiej zdecydować się na rośliny sezonowe, które będą kwitły na przykład tylko latem. Najbardziej efektowne są kompozycje kilku różnych gatunków, jednak wtedy konieczne jest sprawdzenie interakcji między różnymi kwiatami, które chcemy zasadzić w swoim sąsiedztwie. Musimy pamiętać o tym, że różne odmiany często potrzebują innej pielęgnacji. Rabata na której wykorzystamy tylko jeden rodzaj roślin jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu.
Jakie kwiaty na rabaty kwiatowe?
Najpopularniejszymi kwiatami wybieranymi do ogrodów są aksamitki, niecierpki, begonie, petunie i pelargonie. Warto także zastanowić się nad wykorzystaniem roślin cebulowych, takich jak na przykład tulipany. Już z samych tulipanów możemy wyczarować wspaniałe wzory, biorąc pod uwagę ilość ich wariantów kolorystycznych. Innymi roślinami cebulowymi polecanymi do ogrodu są hiacynty i szafirki. Ważnym aspektem doboru kwiatów jest także ich wysokość - nie możemy posadzić niższych roślin za wyższymi. Najpopularniejsze rabaty kwiatowe, to chociażby: rabaty kwiatowe z aksamitek, z bratków, z iglakami, z tulipanów. Piwonia, różanecznik, azalia, czy wszelkiego rodzaju trawy ozdobne również sprawdzą się na rabatach. Możemy postawić na kolorowe rabaty, ale również na jeden kolor rabaty i np. stworzyć piękne, białe rabaty kwiatowe.
Kiedy już wiemy, jakie rośliny chcemy zasadzić i w jakim miejscu, nadeszła pora na przygotowanie dokładnego planu działania. Kwiaty posadzone w przypadkowej kolejności nie będą wyglądać tak efektownie. Najlepszym sposobem jest rozplanowanie ułożenia roślin w ogrodzie na rysunku. Możemy zrobić to zarówno ma komputerze, jak i klasycznie w wersji papierowej. Ostatni krok, to wprowadzenie inspiracji i pomysłów w życie. Życzę powodzenia :)
Komentarze
Prześlij komentarz