Brzoskwinie - odmiany, uprawa, wymagania, zastosowanie.
Brzoskwinia Harnaś
Brzoskwinia Harnaś (Prunus persica) jest bardzo ciekawą, samopłodną odmianą deserową. Owoce są średniej wielkości, lekko pomarańczowe z czerwonawym rumieńcem. Miąższ żółty, słodko-kwaśny, z łatwością odchodzący od pestki. Dojrzewają początkiem sierpnia. Jako drzewo osiąga około 5 metrów wysokości, jak i szerokości. Odmiana odporna na mróz. Roślina wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych. Idealnie rośnie i rozwija się na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Młode sadzonki wymagają obfitego podlewania. Brzoskwinie można sadzić w przydomowych sadach, na działkach, ogrodach, ponieważ owoce idealnie nadają się do jedzenia na surowo, jak i na przetwory. Młode drzewka najlepiej sadzić w okresie jesiennym, bądź wczesną wiosną.
Brzoskwinia Inka
Brzoskwinia Inka (Persica vulgaris) to jedną z najciekawszych odmian. Owoce obfite są duże, skórka wybarwiona na czerwonawy kolor. Miąższ soczysty, jędrny, aromatyczny, słodki, żółty, z łatwością odchodzi od pestki. Jako drzewo dorasta do 4 metrów wysokości i 6 metrów szerokości.
Odmiana popularna, odporna na mróz. Brzoskwinia preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne lekko wilgotne. Najlepszym stanowiskiem do zasadzenia są miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Idealnie sprawdza się w sadach, przydomowych ogrodach, na działkach, ponieważ owoce świetnie sprawdzą się na przetwory, jak i do spożycia na surowo. Młode sadzonki najlepiej sadzić jesienią, bądź wczesną wiosną, przed pojawieniem się pąków.
Brzoskwinia Redhaven
Brzoskwinia Redhaven cechuje się zagęszczonym, kulistym pokrojem i wysokością 3 - 5 m. Jej dojrzewające w okresie letnim owoce mają okrągły kształt i złocistą barwę, w znacznym stopniu przysłoniętą czerwonym rumieńcem. Ich jasnopomarańczowy miąższ jest bardzo soczysty, słodko-kwaskowaty oraz dobrze odchodzi od pestki. Dekoracyjne, różowe kwiaty obserwować możemy w kwietniu. Brzoskwinia Redhaven preferuje żyzne i próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby o obojętnym odczynie. Warto zadbać o regularne przycinanie i nawożenie rośliny. Brzoskwinię uprawia się przede wszystkim w celu uzyskania smacznych owoców, bogatych m. in. w witaminę A. Wspomagają pracę nerek, pomagają w walce z zaparciami, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i są stosunkowo niskokaloryczne. Idealnie nadają się do deserów, przetworów oraz bezpośredniego spożycia. Brzoskwinię najlepiej zasadzić w okresie wiosennym lub jesiennym, by dać jej szansę na odpowiednie ukorzenienie.
Brzoskwinia UFO
Brzoskwinia UFO płaska (Persica vulgaris) jest jedną z najciekawszych odmian. Drzewo rośnie silnie i szybko osiągając jedynie około 3 metra wysokości. Owoce charakteryzują się dużym spłaszczeniem, delikatnością i niedużą wielkością. Skórka żółtawo-pomarańczowa z lekkim rumieńcem. Natomiast miąższ biały, soczysty, słodki, z trudnością odchodzący od pestki. Warto dodać, że pestki również są niewielkie i spłaszczone. Odmiana dobrze znosi niskie temperatury. Brzoskwinia wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych. Dodatkowo dla dobrego rozwijania się warto zasadzić w miejscu słonecznym i ciepłym. Drzewa można sadzić w sadach, ogrodach, na działkach. Owoce świetnie nadają się na surowo, jak i na przetwory. Młode drzewka sadzić należy w okresie jesiennym, a także wczesną wiosną.
Komentarze
Prześlij komentarz