Czereśnia - odmiany, uprawa, sadzenie, wymagania. Katalog odmian, samopylne i inne.
Czereśnia Burlat
Czereśnia Burlat jest odmianą pochodzenia francuskiego. Charakteryzuje się dość intensywną siłą wzrostu oraz gęstą koroną o kulistym kształcie. Owoce drzewka mają sercowaty kształt oraz lśniącą i wręcz bordową skórkę. Docelowa wysokość tej odmiany czereśni wynosi od 2 do 3 metrów. Burlat najlepiej owocuje w towarzystwie odmian: Van, Vega, Sam, Lapins. Czereśnia Burlat wymaga słonecznego stanowiska oraz żyznej gleby o umiarkowanej wilgotności. Jest średnio wytrzymała na mróz. Niestety, nie jest to uprawa nadająca się do hodowania w przydomowym ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że Burlat wymaga konsekwentnej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Nadaje się do uprawy tylko w cieplejszych regionach. Czereśnia zaczyna owocować w połowie czerwca. Owoce wydaje regularnie, niestety średnio obficie. Podobnie do innych odmian czereśni, Burlat nie może być sadzona w okresie mrozów i ulewnych deszczy.
Czereśnia Büttnera Czerwona Poznańska
Czereśnia Büttnera Czerwona, inaczej nazywana Poznańską, jest jedną z najczęściej uprawianych odmian w Europie Środkowej. Drzewko to rośnie bardzo silnie, tworząc przy tym kulistą koronę. Owoce czereśni posiadają skórkę o jasnożółtym kolorze z ciemnoczerwonym rumieńcem, a także są dość duże wagowo (od 6 do 8 gram). Kształt owoców wypada różnie - jedne z nich są szerokie i sercowate, natomiast drugie - kuliste i grube. Maksymalna wysokość drzewka może wynosić 3 metry.
Czereśnia Büttnera Czerwona jest odmianą wymagającą nasłonecznionego stanowiska i żyznej gleby o umiarkowanej wilgotności. Podobnie do większości odmian czereśni, Poznańska również jest bardzo wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby. Czereśnia ta jest najczęściej hodowana w sadach towarowych, jednak nadaje się również do ogrodów przydomowych. Aby drzewko dobrze owocowało, należy je sadzić późnym latem lub jesienią.
Czereśnia Kordia
Czereśnia Kordia jest odmianą pochodzenia czeskiego. Drzewko to w pierwszych latach rośnie silnie, natomiast w późniejszych, wzrost ten jest znacznie spowolniony. Korona jest średnio zagęszczona, szerokostożkowata i z roku na rok staje się coraz bardziej rozłożysta. Owoce tej odmiany czereśni są duże, a nawet bardzo duże (ważą około 10 gram), o sercowatym lub wydłużonym kształcie. Czereśnia Kordia wymaga gleby żyznej o umiarkowanej wilgotności. Jej stanowisko powinno być wzniesione, zaciszne, delikatnie nasłonecznione. Pąki kwiatowe tej odmiany są bardzo wrażliwe na przymrozki. Drzewko to jest polecane do sadzenia w przydomowych ogrodach lub sadach towarowych. Owocuje bardzo obficie i regularnie. Ze względu na to, że czereśnia jest wrażliwa na niskie temperatury, powinna być sadzona wczesną jesienią lub wiosną. Dojrzałość zbiorczą osiąga około połowy lipca.
Czereśnia Hedelfińska
Czereśnia Hedelfińska to stara odmiana niemiecka. Jest to drzewo rosnące silnie oraz tworzące rozłożystą koronę. Owoce czereśni są sercowate i dość duże (około 7-8 gram wagi). Ich skórka jest lśniąca, o ciemnoczerwonym lub czerwonobrązowym kolorze. Odmiana plonuje bardzo obficie i corocznie. Stanowisko czereśni Hedelfińskiej powinno być słoneczne i ciepłe. Gleba najlepiej, żeby była przepuszczalna, jednak niepodmokła. Odmiana drzewka bardzo dobrze rośnie i plonuje w polskim klimacie. Czereśnia Hedelfińska ze względu na smak oraz niezawodność dotyczącą plonowania, często jest zaliczana głównie do uprawy towarowej. Nie wyklucza to jednak sadzenia jej w przydomowym ogródku lub na działce. Należy pamiętać o tym, że jest wrażliwa na deszcze, jednak jest bardzo wytrzymała na mróz. Mimo tego, odmianę należy sadzić w okresie, w którym nie ma mrozów, czyli wiosną.
Czereśnia Lapins
Czereśnia Lapins jest odmianą pochodzącą z Kanady, a została otrzymana poprzez krzyżówkę dwóch innych odmian - Van i Stella. W dużych ilościach jest hodowana na terytorium Kanady i Stanów Zjednoczonych. Drzewo rośnie silnie oraz wytwarza duże owoce (około 8 gram), których kolory zmieniają się od jasnego do ciemnoczerwonego. Skórka owoców jest przy tym mocno błyszcząca.
Odmiana ta może urosnąć do maksymalnie 5 metrów. Aby wytwarzała smaczne i jędrne owoce, ważne jest, aby była hodowana na stanowisku słonecznym, o umiarkowanej wilgotności i żyznej glebie. Młode drzewka są bardzo odporne na mróz, jednak czasem zwiększa się ich wytrzymałość. Czereśnia Lapins może być hodowana zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na farmach towarowych. Ze względu na to, że źle znosi niskie temperatury, warto jest ją sadzić, kiedy klimat jest zdecydowanie cieplejszy.
Czereśnia Rivan
Czereśnia Rivan jest odmianą pochodzącą ze Szwecji. Drzewo to rośnie silnie oraz wytwarza kulistą koronę, która jest jednak średnio zagęszczona. Owoce tej czereśni mają sercowaty kształt oraz ciemnoczerwoną, lśniącą skórkę. Jest to odmiana wczesna, której owoce zalicza się do średniej kategorii wagowej. Czereśnia Rivan najlepiej rośnie się w glebie o obojętnym odczynie oraz umiarkowanej wilgotności, a także na stanowisku, które jest słoneczne i ciepłe. Odmiana ta pomimo tego, że wydaje regularne i obfite plony, wytwarza małe owoce. Właśnie ze względu na to, jest ona hodowana najczęściej w przydomowych ogródkach lub na działkach. Roślinę te należy sadzić wczesną wiosną lub jesienią, kiedy nie ma jeszcze za dużych przymrozków.
Czereśnia Regina
Czereśnia Regina to odmiana pochodząca bezpośrednio z Niemiec. Drzewko to rośnie silnie i tworzy kształtną koronę. Owoce czereśni przekraczają wagę 10 gram. Ich kształt jest nieraz kulisty, sercowaty bądź wydłużony. Jeśli chodzi o skórkę, to jest ona ciemnoczerwona, z lekką barwą brązu. Wszystkie owoce są mocno błyszczące. Czereśnia Regina preferuje gleby żyzne, a stanowiska słoneczne i zaciszne. Jest odporna na mróz i choroby grzybowe, jednak zdarza się, że ulega chorobom wirusowym.
Odmiana ta nadaje się przede wszystkim do hodowania w przydomowych ogrodach, jednak ze względu na swoje duże rozmiary, ważne jest, żeby przestrzeń w której rośnie była stosunkowo duża. Czereśnia Regina nie może być sadzona w okresie mrozów i ulewnych deszczy. Najlepiej jest ją sadzić na przełomie października/listopada lub w marcu/kwietniu. Dojrzałość zbiorczą osiąga w lipcu, maksymalnie w sierpniu.
Czereśnia Sam
Czereśnia Sam jest odmianą pochodzącą z Kanady. Rośnie ona umiarkowanie silnie i corocznie rodzi duże, sercowate owoce, które są czarnego koloru. Tworzy luźną koronę drzew. Owoce czereśni świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju przetworach. Odmiany zapylane przez czereśnię Sam, to: Hedelfińska, Kordia , Oktavia , Rainier, Sylvia, Techlovan, Regina i inne. Czereśnia Sam wymaga stanowiska słonecznego oraz gleby żyznej, jednak o umiarkowanej wilgotności. Drzewko to jest najczęściej uprawiane w sadach towarowych, ze względu na posiadanie wielu cech produkcyjnych. Jeśli chodzi o hodowanie jej na terenie Polski, to najlepiej będzie rosnąć szczególnie na Podkarpaciu. Odmiana ta jest wytrzymała na mróz, intensywne opady deszczu i mało wrażliwa na choroby. Dobrym momentem na sadzenie czereśni jest wczesna wiosna. Dojrzałość zbiorczą osiąga w połowie lipca.
Czereśnia Schneidera Późna
Czereśnia Schneidera Późna to drzewo pochodzenia niemieckiego, rosnące silnie i tworzące szeroką koronę. Wytwarza duże, sercowate owoce, których kolor jest już prawie czarny, a skórka - lśniąca. Czereśnia Schneidera Późna w odpowiednich warunkach glebowych potrafi plonować regularnie i obficie. Do takich warunków należą: gleba żyzna i głęboka, stanowisko ciepłe i słoneczne.
Odmiana ta jest średnio wytrzymała na mróz, jednak jest odporna na raka bakteryjnego, który dość często atakuje poszczególne rodzaje czereśni. Schneidera jest odmianą dobrze odnajdującą się ciepłych glebach ogródków przydomowych lub sadach towarowych. Drzewko może być sadzone zarówno wiosną, jak i jesienią. Istotne jest jednak, aby dobrze przygotować podłoże pod sadzenie drzewka.
Czereśnia Summit
Czereśnia Summit to kanadyjska odmiana, która charakteryzuje się silnym wzrostem i wytwarzaniem rozłożystej i kształtnej korony. Owoce czereśni są pokaźnych rozmiarów (jedna sztuka może mieć nawet 11 gram wagi), a ich skórka jest błyszcząca, ciemnoczerwona. Ich kształt jest sercowaty i mocno spłaszczony. Odmiana ta plonuje obficie i regularnie. Jest odporna na mróz i choroby. Docelowa wysokość drzewka to od 2 do 3 metrów. Czereśnia Summit, aby dobrze rosła, potrzebuje stanowiska słonecznego, z lekką, piaszczysto-gliniastą glebą. Drzewko to można dobrze hodować w przydomowym ogrodzie. Czereśnie należy sadzić w październiku/listopadzie lub marcu. Jej dojrzałość zbiorczą szacuje się na drugą połowę lipca. Zaletą odmiany jest to, że jej owoce mogą długo być przetrzymywane na drzewie.
Czereśnia Van
Czereśnia Van to bardzo plenna, deserowa odmiana, która powstała w Kanadzie. Jest powszechnie uprawiana w Europie. Drzewo tej odmiany rośnie słabo lub co najwyżej średnio silnie. Tworzy kulistą koronę z dużą ilością krótkopędów. Charakterystyczną cechą są grube i sztywne gałęzie. Owoce czereśni Van są kuliste, duże o karminowo-czerwonej barwie. Czereśnia Van lubi nasłonecznione stanowiska. Najlepiej ciepłe i suche. Gleba powinna być żyzną, umiarkowanie wilgotna o obojętnym odczynie. Drzewo tej odmiany jest odporne na mróz. Drzewa tej odmiany są popularne w uprawie zarówno amatorskiej jak i tej towarowej. Prostota tego procesu sprawia jednak, że każdy może posadzić taką czereśnie i cieszyć się z jej plonów.Najlepszym okresem na sadzenie tej odmiany jest wczesna wiosna lub jesień. Glebę należy przygotować przez odchwaszczenie oraz zapewnienie korzeniom odpowiedniej ilości miejsca. Po posadzeniu należy pamiętać, aby glebę wokół dołka ubić, a drzewko dokładnie podlewać.
Czereśnia Vega
Czereśnia Vega jest odmianą wyjątkową, gdyż jest pokryta żółtym rumieńcem. Roślina ta pochodzi z Kanady. Drzewo rośnie silnie (szczególnie krótko po jej zasadzeniu) i wydaje ogromne konary. Owoce wydawane przez te odmianę są dość duże (ważą nawet do 9 gram), o sercowatym kształcie i błyszczącej, żółtej skórce. Czereśnia Vega owocuje tylko i wyłącznie w glebie przypuszczalnej i przewiewnej, która jest żyzna, jednak nie za mocno wilgotna. Jest to odmiana, która nie lubi gruntów suchych. Jeśli chodzi o stanowisko, to musi być ono nasłonecznione. Jest to roślina przeznaczona do uprawy amatorskiej, gdyż jej owoce nadają się do celów przetwórczych. Odmiana tej czereśni bardzo dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami i jest też w miarę odporna na choroby. Kwitnienie zaczyna się w okresie kwietnia lub maja, natomiast dojrzałość zbiorczą osiąga pod koniec czerwca. Sadzenie należy rozpocząć na przełomie października i listopada, gdyż jest to okres, kiedy jeszcze nie ma za dużych mrozów.
Komentarze
Prześlij komentarz