Funkia - odmiany, uprawa, sadzenie, zastosowanie, wymagania.
Funkia Blue Mouse Ears
Funkia Blue Mouse Ears łatwo rośnie na równomiernie wilgotnych, bogatych organicznie, dobrze przepuszczalnych glebach w częściowym cieniu do pełnego cienia. Najlepiej w półcieniu. Ugruntowane rośliny mają pewną tolerancję na suchy cień (szczególnie rośliny o grubych liściach), ale nigdy nie należy dopuszczać do wysychania gleby. Pełen rozmiar i wysokiej jakości formę najlepiej osiągnąć przy stałej wilgotności. Wodę najlepiej aplikować bezpośrednio na glebę pod liśćmi. Wiosną lub jesienią dziel rośliny według potrzeb. Podział jest zwykle najłatwiejszy wczesną wiosną przed rozwinięciem się liści. Sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Funkie są ogólnie uważane za byliny wymagające niewielkiej konserwacji. Funkie są uprawiane przede wszystkim ze względu na ozdobne liście. Podszyte, wyraźnie żyłkowane, często gęste, podstawowe liście o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i fakturach wznoszą się z centralnej kłączowej korony, tworząc zaokrąglony lub rozłożysty pagórek liści. Kwiaty dzwonkowate lub lejkowate w końcowych, przeważnie jednostronnych kwiatostanach kwitną późną wiosną lub latem na pionowych, nierozgałęzionych, zwykle bezlistnych, ale często z przylistku kwiatostanach, które wznoszą się w górę od korony lub podkładki do punktu często znacznie powyżej kopca liści.
Funkia Brim Cup
Średniej wielkości odmiana funkii o bardzo efektownych liściach. Bylina ta dorasta do około 40 cm wysokości. Liście są wyprostowane, o kształcie serca i układają się w cudowną rozetę. Na dodatek każdy jasnozielony liść ma nieregularny jasno-żółty margines, który dodatkowo upiększa roślinę. Od lipca dodatkową ozdobą są jasnolawendowe kwiaty, które zebrane są w długie kwiatostany. Jak większość funkii odmiana Brim Cup bardzo lubi miejsca zacienione, lub całkowicie w cieniu. Można jednak pokusić się o posadzenie jej w miejscu, gdzie rano lub po południu docierają niewielkie promienie słoneczne. Dzięki temu możemy zaobserwować na jej liściach ciekawsze kolory. Ziemia, w której sadzimy te piękne rośliny musi być żyzna, próchnicza i stale wilgotna. Funkia Brim Cup bardzo dobrze odnajduje się we wszelkich rabatach cienistych, jako roślina okrywowa, czy w kompozycjach naturalistycznych. Można także pokusić się o posadzenie jej w pobliżu oczka wodnego, gdyż lubi stałą wilgoć. Najlepiej sadzić ją w grupach po 2-3 sadzonki. Funkie najlepiej sadzić od kwietnia do sierpnia. Należy również dbać o to, by miała stałą wilgotność.
Funkia Cherry Berry
Funkia Cherry Berry to bylina charakteryzująca się wydłużonymi, mocno błyszczącymi liśćmi o złoto-kremowym środku i ciemnym, kontrastującym marginesie. Podczas kwitnienia pojawiają się czerwone łodyżki kwiatowe, które przyjemnie kontrastują z odcieniami liści. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień, kwiaty są lawendowe. Odmiana ta osiąga wysokość do 25-30 centymetrów oraz szerokość do 50 centymetrów. Roślina mrozoodporna. Odpowiednie miejsce do sadzenia to miejsce słoneczne, lekko ocienione. Odmiana ta wymaga bardzo żyznej oraz próchniczej gleby, która powinna być stale wilgotna. Jej zastosowanie to sadzenie na rabatach, w grupie, zadarnianie. Poza ogrodami przydomowymi sprawdzi się także w zieleni publicznej, kompozycjach naturalistycznych, takich jak parki, jako roślina okrywowa, do podsadzania drzew i krzewów. Można ją również sadzić pojedynczo – soliter – lub przy zbiornikach wodnych, jak na przykład oczko wodne. Sadzenie odbywa się przez cały sezon, od wiosny do późnej jesieni.
Funkia Christmas Tree
Bujnie rosnąca bylina, wyrastająca na wysokość 0,6 metra. Jej szerokość może osiągnąć nawet 1,2 metra. Jej liście jak u wszystkich funkii, są bardzo ozdobne i efektowne. Są duże, rozłożyste, blaszka liścia jest gruba i pomarszczona. Liście mają kolor szmaragdowozielony w środku i jasnożółte obrzeża, co wygląda bardzo ładnie. Pod koniec lipca ze środka rośliny wyrastają lawendowe kwiaty, na długich, gęsto porośniętych kwiatostanach. Wszystkie funkie cenią sobie stanowiska cieniste i półcieniste. Ta funkia nie jest wyjątkiem, poza tym, że jej promienie słoneczne nie szkodzą. Jedyną szkodą może być jaśniejszy odcień liści, jeśli będzie ona rosła na słonecznym stanowisku.
Funkia Earth Angel
Funkia Earth Angel to bylina dorastająca do wysokości 40-50 centymetrów, może osiągnąć szerokość do 100 centymetrów. Tworzy efektowne i rozłożyste kępy. Jej liście są duże i grube, przyjmują sercowaty kształt. Charakteryzują się niebiesko-zielonym odcieniem oraz żółtym lub kremowo-białym, nieregularnym marginesem. Barwy te utrzymują się przez cały sezon. Kwitnie w lipcu oraz sierpniu, kwiaty są niemalże białe. Za tą odmianą nie przepadają ślimaki. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Odmiana ta lubi cień, najodpowiedniejszym miejscem dla niej będzie półcieniste lub w pełnym cieniu. Gleba pod nią powinna być umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Sprawdzi się w stylizowanym ogrodzie angielskiej, wiejskim czy w stylu rustykalnym. Może stanowić również ozdobę parków, zieleni publicznej, być sadzona na rabatach, w grupach, przy zbiornikach wodnych, pojedynczo, można również sadzić ją pod drzewami i krzewami. Odmianę tę sadzić można z pojemników przez cały sezon, od wiosny do późnej jesieni.
Funkia Fire and Ice
Funkia Fire and Ice Hosta to niezwykle piękna bylina, dorastająca zwykle do 25 - 35 centymetrów wysokości i aż 60 centymetrów szerokości. Bylina ta ma wyprostowany, wzniesiony pokrój. Posiada przepiękne liście, które w środkowej części są jasno białe, a na obrzeżach znajduje się nieregularny, zielony margines. Liście te są owalne, lekko skręcone i spiczaste. W lipcu i sierpniu zakwita uroczymi, jasno liliowymi kwiatami, które wznoszą się na białych łodygach. Funkia Fire and Ice Hosta wymaga stanowiska zacienionego lub półcienia. Często sadzona jest w pobliżu stawu czy oczek wodnych z uwagi na upodobania do stale wilgotnej gleby. Potrzebuje żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi.
Funkia Fortune'a Patriot
Biało-zielona odmiana o dużych sercowatych liściach. Roślina ta ładnie rozświetla cieniste zakamarki ogrodu. Doskonale sprawdzi się w ogrodach miejskich, wiejskich, jak i naturalistycznych oraz nowoczesnych. Funkie to tak zwane królowe cienia. Wytwarzają dużo pięknych liści i kwitną latem. Liście mają kształt serca, posiadającego dekoracyjny i szeroki biały margines. Liście rośliny są spore, ponieważ osiągają one wielkość dłoni. Pod koniec kwietnia przybierają postać fioletowo-zielonych rurek, które zaczynają się rozwijać w maju. Na początku czerwca z kępy liści zaczynają wyrastać pędy kwiatostanowe, z których rozwijają się fioletowe kwiaty. Kwitną one aż do końca lipca. Rośliny te posadzone na odpowiednim stanowisku nie potrzebują żadnej opieki. Preferują one półcienie. Nie lubią ostrego słońca. Gleba musi być żyzna oraz przepuszczalna. Roślina nie może mieć zbyt wilgotno. Należy również unikać polewania liści wodą z góry, ponieważ w słońcu może się ona poparzyć. Cięcie rośliny ogranicza się jedynie do usuwania jesienią zaschniętych liści. Jest to istotne. Roślina ta dorasta jedynie do czterdziestu centymetrów wysokości, posiada natomiast dwukrotnie większą szerokość. Na pełnym słońcu liście funkji tracą na atrakcyjności. Warto wiedzieć, że bylina powinna być sadzona na glebie próchniczej oraz zwięzłej. Na wiosnę można zasilić ją nawozem wieloskładnikowym. Roślina pięknie prezentuje się w grupie oraz w cieniu drzew.
Funkia Francee
Funkia Francee Hosta to bylina o dużych, efektownych liściach. Mają one wąskosercowaty kształt, jak i kontrastowe ubarwienie: ich blaszka jest ciemnozielona i zdobiona wąskim, nieregularnym, mlecznym marginesem. Roślina osiąga wysokość do 50-60 centymetrów oraz szerokość do 90 centymetrów. Szybko się rozrasta, tworzy zwarte, okazałe i rozłożyste kępy. Kwitnie w okresie lipiec-sierpień, kiedy to pojawiają się metrowe pędy, a jej kwiaty mają kolor białolawendowy. Najlepszym stanowiskiem jest półcieniste lub słoneczne dobrze znosi promienie słoneczne. Gleba powinna być bardzo żyzna i próchnicza, lekka, stale wilgotna. Tę odmianę funkii sadzić można pojedynczo lub w niewielkich grupach, sprawdzi się na rabatach, obrzeżach klombów czy okrywania większych powierzchni w cieniu. Poza ogrodami nadaje się do sadzenia również w parkach.Sadzenie powinno odbyć się na wiosnę po tym, jak miną ostatnie przymrozki. Inną odpowiednią porą jest jesień. Sadzić należy, zachowując odstęp 30-60 centymetrów.
Funkia Golden Tiara
Karłowa odmiana funkii. Bylina ta wyrasta na wysokość około 0,3 metra wysokości, jej szerokość raczej nie przekracza 0,5 metra. Ma ona pokrój kępiasty. Jej liście, które są jej ozdobą, są jasnozielone o oliwkowym odcieniu, ich obrzeża są jasnożółte. W okresie wakacyjnym roślina kwitnie fioletowymi kwiatami, które wyrastają na długich i cienkich łodygach. Funkia lubi stanowisko dobrze osłonięte przed słońcem i wiatrem, ceni więc miejsca zacienione. Gleba w której jest zasadzona, musi być dobrze przepuszczalna, próchnicza i bardzo wilgotna. Funkia Golden Tiara ma zastosowanie w ogrodach przydomowych a także w parkach. Jest łatwa w uprawie, chociaż wolno się rozrasta. Najlepsze wybarwienie ma w ciemnych zakątkach ogrodu, pod płotem, w cieniu drzew i krzaków. Roślinę tę sadzimy wiosną lub jesienią, ale jeśli posadzi się ją wiosną, to ma szansę jeszcze zakwitnąć w tym samym roku.
Funkia Great Expectations
Bardzo ozdobna odmiana funkii. Roślina jest niewielka, wyrasta maksymalnie na wysokość około 0,6 metra ale jej szerokość może mieć nawet 1,2 metra. Ma ona pokrój kępiasty, wolno się rozrasta. Jej ozdobą są liście, które są dosyć duże. Mają one żółto zielony środek oraz niebiesko zielone obrzeże, co wygląda bardzo atrakcyjnie. W lipcu przy sprzyjającej pogodzie, z liści wyrastają długie cienkie łodygi, zakończone białymi, dzwoneczkowatymi kwiatuszkami. Roślina ceni sobie stanowisko cieniste, ewentualnie półcieniste. Gleba w której rośnie, powinna być lekka i bardzo wilgotna, powinna być dobrze przepuszczalna. Podłoże powinno być próchnicze i żyzne, wtedy roślina dobrze będzie się rozrastać. Funkia Great Expectations to idealna roślina okrywowa, chociaż rozrasta się dosyć wolno. Będzie dobrze się komponować z innymi funkiami i paprociami, w przydomowym ogrodzie, w parku czy nad stawem. Sadzimy ją od wiosny do jesieni.
Funkia Guacamole Hosta
Piękna roślina ogrodowa. Ma duże sercowate liście, które przebarwiają się od żółtego do ciemnozielonego koloru. Kwiaty są zaś prawie białe lub bladofioletowe w charakterystycznych, dużych kwiatostanach. Pojawiają się w sierpniu, wrześniu. Osiąga 60 cm wysokości i 1 metr szerokości. Jak większość funkii odmiana Guacamole lubi stanowiska cieniste. Wymaga także żyznej ziemi i przepuszczalnej gleby. Jednak jeśli zapewni się jej właściwe warunki, staje się właściwie całkowicie mrozoodporna. Mimo dużych wymagań roślina ta jest bardzo uniwersalna, jeśli chodzi o zastosowanie. Możemy wypełnić nią cieniste rabaty, uprawiać w pojemniku, lub posadzić w pobliżu oczka wodnego. Funkie Guacacalome dobrze wyglądają z wszelkimi bylinami typu paprocie. Rośliny te najlepiej sadzić od kwietnia do sierpnia. Jeśli chcemy sadzić je na rabacie w grupie, dobrze jeśli na jeden metr kwadratowy posadzimy około 5 roślin. Trzeba bowiem pamiętać, że rosną dość szybko i do dużych rozmiarów. Grupy tych roślin powinny wynosić mniej więcej od 3 do 10 roślin razem. Ważne przy sadzeniu jest nawożenie. Co roku powinno się w okresie od kwietnia do lipca nawozić funkie.
Funkia Minuteman
Funkia Minuteman Hosta to bylina tworząca zwarte kępy. Posiada kontrastowe liście – ich centrum jest ciemnozielone, zaś marginesy to wyraźnie zarysowana kremowo-biała granica. Poza tym licie są lekko faliste, zawinięte do środka – kubkowate, błyszczące. Funkia osiąga do 60 centymetrów wysokości i do 30 centymetrów szerokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu, jej kwiaty mają kolor jasnolawendowy. Idealnym miejscem dla niej będzie to osłonięte od wiatru, o glebie zwięzłej, o odczynie lekko kwaśnym, podłoże umiarkowanie wilgotne. Stanowisko cieniste, półcieniste. Słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nadaje się do sadzenia na rabatach bylinowych, pod drzewami i krzewami, wzdłuż ścieżek i w okolicy zbiorników wodnych, jak również w ozdobnych donicach. Sadzić można pojedyncze egzemplarze lub też w niewielkich grupach po 2-3 lub 3-10 razem. Sadząc, należy zachować odstęp między egzemplarzami. Odbywać powinno się to na wiosnę lub jesienią, najlepszym okresem jest między kwietniem a końcem września.
Funkia Pacific Blue Edger
Bylina o bardzo dekoracyjnych liściach. Roślina ta jest dosyć niewielka, jej wysokość to około 0,3 metra, rozrasta się raczej wolno jak wszystkie funkie. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest niebieski odcień liści. Środek liści jest zielony, za to obrzeża niebieskie. Liście są szerokie, lancetowate, bardzo gęste. W okresie letnim, z liści wyrastają jasnofioletowe kwiatki na długich łodyżkach. Roślina jest zdecydowanie przeznaczona do cienia, nie lubi intensywnego słońca ani przeciągów. W cieniu ma najpiękniejszy kolor. Ceni sobie glebę żyzną i wilgotną, powinna ona być próchnicza i dobrze nawodniona. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny. Funkia Pacific Blue Edger to roślina do ciemnych zakątków ogrodów i parków. Można ją sadzić razem z paprociami, a także niskimi krzewami. Warto w jej pobliżu posadzić rośliny o jaśniejszym odcieniu, by stanowiły ładny kontrast. Funkie sadzimy wczesną wiosną lub późną jesienią.
Funkia Queen Josephine
Bylina o efektownych dwubarwnych liściach. Wyrasta na wysokość około 0,4 metra, rozrasta się do szerokości 0,6 metra, jest więc niewielka. Jej duże liście mimo chropowatej powierzchni są dosyć błyszczące, mają intensywnie zielony środek i białokremowe obrzeże. Funkia ceni sobie ciemne stanowiska, najlepiej całkiem zacienione, wtedy ma najlepsze walory kolorystyczne. Potrzebuje podłoża wilgotnego, próchniczego, żyznego, dobrze przepuszczalnego. Lubi glebę lekką, pełną składników odżywczych, dlatego warto ją podsypywać odżywką. Roślina rośnie wolno, trzeba kilku lat, by porządnie się rozrosła. Funkia Queen Josephine to idealna roślina do najciemniejszych zakątków ogrodu. Jej ciekawa barwa ożywi każdy ciemny zakątek. Będzie się dobrze prezentować w towarzystwie wysokich i niskich drzew i krzewów, także w towarzystwie paproci oraz innych odmian funkii. Roślinę sadzimy wiosną lub jesienią, najlepiej wieczorową porą.
Funkia Regal Splendor
Bylina o wzniesionym pokroju. Wyrasta na wysokość 1 metra i taką też może osiągnąć szerokość, jest to więc jedna z największych odmian Funkii. Jej liście są szerokie i lancetowate, ich środek jest lekko niebieskawy, zaś obrzeża żółte lub kremowe. Obwódka ma nieregularny kształt. Kwitnie latem jasnofioletowymi kwiatkami, zebranymi w luźne kwiatostany. Roślina wymaga stanowiska cienistego, preferuje więc zacienione zakątki ogrodu. Dobrze rośnie w glebie próchniczej, wilgotnej, bogatej w składniki odżywcze. Ziemia może mieć lekko kwaśny odczyn. Trzeba ją intensywnie podlewać, zwłaszcza jeśli dociera do niej słońce. Funkia Regal Splendor to roślina do ogrodów i parków. Można ją sadzić przy stawach, oczkach wodnych, ale najlepiej rośnie w cieniu wielkich drzew. Lubi towarzystwo innych funkii, a także paproci i innych bylin płożących. Roślinę sadzimy przed okresem kwitnienia wiosną i jesienią, można ją w tym czasie nawozić.
Funkia Stained Glass
Funkia Stained Glass Hosta to wielkolistna bylina osiągająca wysokość do 60 centymetrów oraz szerokość do 100 centymetrów. Wyróżnia się złocistą barwą połyskujących liści i ich sercowatym kształtem. Kwitnie w lipcu, wtedy też pojawiają się pachnące, białe lub lawendowe kwiaty. Kwitnie od czerwca do września. To odmiana szybko rosnąca. Odmiana odporna na ślimaki, w pełni mrozoodporna. Wykazuje się dużą tolerancją na działanie słońca, jednak zbyt mocne słońce może poparzyć jej liście. Nadaje się na stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna o odczynie kwaśnym do obojętnego, przepuszczalna, podłoże umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych i skalnych, w parkach. Można sadzić okazy pojedynczo lub w grupie, nadaje się również do prowadzenia w pojemnikach czy też sadzenia przy zbiornikach wodnych, takich jak na przykład oczko wodne w ogrodzie. Sadzenie odbywać powinno się tak, jak w przypadku innych host – wiosną, ewentualnie na jesieni.
Funkia Winter Snow
Funkia Winter Snow to odmiana hosty, która osiąga wysokość do 70-80 centymetrów, jej szerokość wynieść może do 100-120 centymetrów. Bylina ta tworzy okazałe, bujne kępy, dzięki czemu jest niezwykłą ozdobą ogrodu. Jej liście są olbrzymie, jajowate i ostro zakończone, mają delikatnie pofalowane brzegi. Zebrane są w rozety po kilkanaście lub kilkadziesiąt. Roślina ta kwitnie w lipcu, kiedy to pojawiają się na niej lawendowe kwiaty. Liście, w zależności od nasłonecznienia, są w kolorze od jasnozielonego do żółtego. Odporna na duże nasłonecznienie. Preferuje miejsca cieniste, o żyznej glebie, próchniczej, lekkiej, wilgotnej. Warto zadbać, by docierały do niej poranne lub wieczorne promienie słoneczne. Roślina ta dojrzewa z wiekiem, dlatego młody osobnik nie prezentuje w pełni swoich walorów. Funkię to warto sadzić w towarzystwie paproci, kwitnących bylin, sprawdzi się również jako samodzielna roślina w zacienionym zakątku ogrodu. Sadzenie powinno odbyć się wiosną, funkię należy sadzić w odstępach wynoszących 30-40 centymetrów.
Komentarze
Prześlij komentarz