Jałowiec - odmiany, uprawa, sadzenie, wymagania, zastosowanie. Jak i kiedy sadzić?

Jałowiec - odmiany, uprawa, sadzenie, wymagania.

 Jałowiec chiński Blue Alps 

Odmiana krzewu o szybkim wzroście i przepięknym wyglądzie. Pędy krzewu mają pokrój wzniesiony, rozłożysty, u dużych okazów sprawiają wrażenie opadających gałązek. Osiąga około 2 metrów wysokości oraz tyle samo szerokości. Młode pędy jałowca, przybierają kolor żółty, natomiast starsze, czerwonobrązowy. Są pokryte drobnymi, około centymetrowymi, ostro zakończonymi igłami, o delikatnym, niebieskim nalocie u góry. Roślina dzieli się na żeńską oraz męską odmianę. Żeńska związuje niewielkie, ozdobne owoce, które stanowią dodatkową dekorację. Jałowiec chiński Blue Alps jest roślina mało wymagającą. Preferuje słoneczne stanowisko, choć dobrze radzi sobie w lekkim zacienieniu. Gleba pod uprawę jałowca powinna być piaszczysta oraz przepuszczalna, podłoże suche lub lekko wilgotne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na szybki wzrost, oraz rozłożysty pokrój, doskonale nadaje się do uprawy w przydomowych ogrodach, na ogrodach skalnych oraz w parku. Jest w pełni mrozoodporny.

Jałowiec Pfitzera Mint Julep 

Duży, rozpostarty iglasty krzew. Jego łukowato wygięte pędy rozchodzą się na boki. Jałowiec Pfitzera to łatwy w uprawie iglak. Jest mało wymagający oraz odporny na niedogodne warunki siedliskowe. Odmiana ta jest intensywnie wybarwiona. Jest polecana do większych ogrodów ze względu na szybko wzrost jak i duże rozmiary. Odmiana ta rośnie szeroko i rozłożyście. Po dziesięciu latach osiąga wysokość około półtora metra oraz trzy metry szerokości. Łukowato wygięte gałęzie rośliny przewisują delikatnie przy końcach. Nie pokładają się one jednak na ziemi, jednak wznoszą się ku górze. Jałowce Pfitzera wyróżniają się bardzo dużą odpornością na szkodliwe warunki klimatyczne. Są to rośliny mało wymagające oraz tolerancyjne. Potrafią sobie dobrze poradzić nawet na kamiennych stanowiskach. Rośliny te lubią przepuszczalne oraz piaszczyste gleby. Mogą stacjonować w każdym miejscu, nawet ubogim. Nie potrzebują dużo wilgoci, dobrze znoszą suszę. Dobrze rosną one zarówno na glebach kwaśnych jak i tych zasadowych.

Jałowiec Pfitzera Pfitzeriana Compacta 

Jest krzewem iglastym chętnie uprawianym w przydomowych ogrodach. Charakterystyczny dla tej rośliny jest rozłożysty, wręcz krzaczasty kształt. Jałowiec jest rośliną szybko rosnącą. Osiąga nawet dwa metry wysokości i prawie tyle samo szerokości. Składa się z cienkich, płaskich, zielonych gałązek, które pokryte są kującymi igłami. Jałowiec Pfitzeriana Compacta dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Gleba powinna być przeciętna ogrodowa, o lekko kwaśnym odczynie. W okresie letnim, Jałowiec wymaga stale wilgotnego podłoża, w przeciwnym razie może dojść do przesuszenia gałązek. Ze względu na łatwość w uprawie, szybki wzrost oraz stale zielone igły, Jałowiec Pfitzeriana Compacta chętnie uprawiany jest na wrzosowiskach, ogrodach skalnych, rabatach, w przestrzeni publicznej oraz donicach i skrzynkach, jako oryginalna ozdoba tarasów. Doskonale prezentuje się w skupiskach. Jest rośliną w pełni mrozoodporną, nie wymagającą zastosowania osłon.

Jałowiec Pfitzera Pfitzeriana Glauca 

Jest to krzew dość silnie rosnący, posiadający gesty, szerokorozłożysty pokrój. Warto wiedzieć, że stare okazy tej odmiany dorastają nawet do półtora metra wysokości. Z początku krzewy są bardziej rozłożyste i mają większą średnicę niż wysokość. Później się wypiętrzają. Gałązki wyrastają ukośnie ku górze. Roślina posiada łuskowate liście, koloru srebrzystozielonego. Rośliny nadają się do uprawy praktycznie wszędzie, nie mają zbytnich wymagań glebowych. Preferują one jednak stanowiska słoneczne. Krzewy mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być sadzone pojedynczo lub grupowo, w większych ogrodach, na rabatach, skarpach itp. Odmiana osiąga dwa razy większą szerokość od wysokości, czyli trzy metry. Takich wyników można jednak spodziewać się po około trzydziestu latach jej uprawy. Krzew posiada łuskowate oraz miękkie igły. Jego kolor utrzymuje się przez cały rok. Roślina nie jest wymagająca w uprawie. Dzięki słońcu barwa igieł rośliny nabiera sporej intensywności. Krzew ten preferuje lekkie oraz umiarkowanie wilgotne ziemię. Jałowiec Pfitzera Pfitzeriana Glauca może być uprawiany jako roślina okrywowa, może uzupełniać rabaty kwiatowe. Może występować również w kompozycji z innymi roślinami. Roślinę najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią.

Jałowiec Pfitzera Saybrook Gold 

Barwny krzew, chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Charakterystycznym dla tego gatunku jest rozłożysty pokrój, gęstych gałązek. Krzew posiada intensywnie żółte łuski, które w okresie zimowym, przybierają miedziany kolor. Starsze okazy zmieniają ubarwienie na zielony. Łuski krzewu są miękkie, dość duże oraz rozłożyste, dzięki czemu jałowiec doskonale nadaje się na wrzosowiska czy rabaty, jako roślina okrywowa. Jałowiec Pfitzera Saybrook Gold osiąga około 0,5 metra wysokości oraz 1 metra szerokości. Preferuje stanowisko słoneczne, piaszczystą, dobrze przepuszczalna glebę oraz lekko wilgotne podłożę, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Choć toleruje inne podłoże, może mieć to wpływ na intensywność wzrostu. Jałowiec Pfitzera Saybrook Gold jest odmianą mrozoodporną. Doskonale nadaje się do uprawy na wrzosowiskach, ogrodach skalnych oraz orientalnych, na rabatach oraz w przestrzeni publicznej. Dobrze znosi modelowanie.

Jałowiec płożący Pancake

Jest to krzew o kolorze zimnozielonym. Rośnie on bardzo wolno, oraz płasko, dorasta on więc do pięciu lub sześciu centymetrów wysokości. Mniej więcej po dziesięciu latach może on osiągnąć średnicę do dziewięćdziesięciu centymetrów. Roślina posiada krótkie igły, o długości do siedmiu milimetrów. Wiosną ich kolor jest szaroniebieski, jednak wraz z upływem czasu i zmianą pór roku, zmienia się on. Późną jesienią oraz zimą stają się one koloru szarofioletowego. Roślina nie ma dużych wymagań co do rodzaju podłoża. Preferuje ona jednak lekkie, umiarkowanie wilgotne oraz przepuszczalne gleby, posiadające odczyn od kwaśnego po zasadowy. Roślina nie lubi ciężkich oraz gliniastych podłoży. Nie lubi również dużej wilgoci. Odmiana ta jest także odporna na mróz oraz suszę. Roślina najlepiej rośnie w słońcu. Niewielkie zacienienie również nie będzie jej przeszkadzać. Jałowiec płożący 'Pancake' polecany jest zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zieleni publicznej. Roślina może być też sadzona pojedynczo na ogrodach skalnych, rabatach czy też wrzosowiskach. Może być również uprawiana w pojemnikach. Warto wiedzieć, że jest również wrażliwa na zachwaszczenie. Roślinę najlepiej jest sadzić wiosną lub jesienią.

Jałowiec pospolity Hibernica

Popularny krzew iglasty, chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Jako iż jest roślina zimozielona, stanowi piękną ozdobę przez cały rok. Ten dorastający do około 2m wysokości krzew o kolumnowym pokroju, charakteryzuje się wzniesionymi, pionowymi oraz rozłożystymi pędami, na których rosną krótkie, sztywne i ostre igły, u góry pokryte niebieskawym nalotem, zaś od spodu ciemno zielone. Pojawiające się wiosną młode przyrosty, są koloru żółtego, co sprawia, że krzew jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Jałowiec pospolity Hibernica preferuje stanowisko słoneczne. Gleba przeznaczona pod uprawę tego gatunku, powinna być piaszczysta i przepuszczalna, o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Podłoże suche lub lekko wilgotne. Jałowiec jest prosty w uprawie, w dodatku dobrze znosi mróz oraz przycinanie. Doskonale nadaje się na wrzosowiska oraz ogrody skalne. Odnajdzie się w przydomowych ogrodach, jako pojedyncze ozdobne krzewy, lub w skupisku, jako żywopłot. Ze względu na walory dekoracyjne, sadzony w przestrzeni miejskiej.

Jałowiec pospolity Repanda 

Wolno rosnąca odmiana jałowca, chętnie uprawianego w Polsce. Krzew ten jest pokroju płożącego, osiągającego 0.5 metra wysokości oraz 2,5 metra szerokości. Charakterystyczne dla tej odmiany są delikatne, zielone, nachodzące na siebie pędy, tworzące żywy dywan. Igły, którymi pokryte są gałązki krzewu są cienkie, małe, miękkie, jednak ostro zakończone, które tworzą zieloną ozdobę przez cały rok. Jałowiec pospolity Repanda preferuje stanowisko słoneczne lub połcieniste. Gleba powinna być piaszczysta, przepuszczalna o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Podłoże suche, w okresie letnim umiarkowanie wilgotne. Choć krzew jest łatwy w uprawie, warto pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Zbyt częste podlewanie, może narazić roślinę na rozwój chorób grzybiczych. Jałowiec pospolity Repanda chętnie uprawiany jest w przydomowych ogrodach, na skalniakach, wrzosowiskach, ogrodach orientalnych oraz rabatach. Spotkać można również uprawę w skrzyniach oraz donicach. Jest mrozoodporny.

Jałowiec pospolity Suecica 

Popularna, chętnie uprawiana roślina, charakteryzująca się szybkim wzrostem. Krzew ten jest gęsty, o stożkowym pokroju, dorasta do 3 metrów wysokości. Charakterystyczne dla tej odmiany są wyprostowane, sztywne i pionowe pędy, które pokryte są mocno kującymi, stalowozielonymi igłami. Są one krótkie, ostre i sztywne, u góry pokryte śnieżnym nalotem, zaś od spodu żywozielone. Dodatkową ozdobą są drobne owoce, w postaci granatowych szyszek. Jałowiec pospolity Suecica preferuje nasłonecznione stanowisko. Podłoże powinno być piaszczyste, przepuszczalne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. W okresie letnim, wymaga stale wilgotnego podłoża. Krzew jest w pełni odporny na mróz. łatwość w uprawie sprawiła, że coraz częściej uprawiany jest w przydomowych ogrodach, jako pojedyncza roślina ozdobna, lub w skupisku, jako żywopłot. Odmianę tą, spotkać można również na ogrodach skalnych, orientalnych, wrzosowiskach oraz parkach, gdyż jest odporny na zanieczyszczenia.

Jałowiec sabiński Mas 

Jest odmianą szybko rosnącą, która osiąga około 2 metrów wysokości oraz 5 metrów szerokości. Ta wyjątkowo, zimozielona roślina jest krzewem o rozłożystym pokroju, które tworzą ciemnozielone, cienkie i gładkie gałązki, pokryte szarozielonymi, drobnymi igłami. Jałowiec sabiński Mas jest krzewem o niskich wymaganiach. Do szybkiego wzrostu, preferuje słoneczne, lub lekko zacienione stanowisko, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Choć jest rośliną tolerancyjną, najlepiej rośnie na piaszczystym podłożu, który stanowi doskonały drenaż dla systemu korzeniowego, unikając w ten sposób gnicia korzeni, oraz rozwoju chorób grzybiczych. Ze względu na łatwość w uprawie, Jałowiec sabiński Mas chętnie sadzony jest w przydomowych ogrodach, gdzie występuje pojedynczo, jako roślina ozdobna, lub sadzi się ją w pobliżu płotu, tworząc w ten sposób rozłożysty, stale zielony żywopłot. Spotkać go można również na wrzosowiskach, ogrodach skalnych, ogrodach orientalnych oraz parkach. Jest rośliną odporną na mróz.

Jałowiec sabiński Rockery Gem 

Jest pięknym, zimozielonym krzewem, w Polsce jest rzadko uprawianym. Ten wyjątkowy krzew iglasty, charakteryzuje się rozłożystym, niemal lezącym pokrojem. Osiąga około 1m wysokości oraz 2 metry szerokości. Cienkie, uginające się gałązki, pokryte są niemal w całości ciemnozielonymi, miękkimi igłami. W zależności od pory roku, kolor igieł ulega zmianie, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość krzewu. Jałowiec sabiński Rockery Gem jest łatwy w uprawie. Doskonale rośnie na słonecznym, lub lekko zacienionym stanowisku. Gleba do uprawy krzewu, powinna być piaszczysta o kwaśnym, lub lekko kwaśnym podłożu. Jeśli na stanowisku stałym, gleba różni się od tej, którą preferuje krzew, warto wymieszać znajdująca się tu ziemię z piaskiem, lub uniwersalnym podłożem ogrodniczym. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, gdyż nadmiar wody, może doprowadzić do zgnicia systemu korzeniowego. Z racji tego, iż roślina jest w pełni odporna na niskie temperatury, chętnie uprawiana jest w przydomowych ogrodach, na wrzosowiskach oraz ogrodach skalnych. Można spotkać ją również w parkach i miejskich skwerach.

Jałowiec sabiński Variegata 

Roślina niezmiernie odporna i świetnie sprawdzająca się w przydomowych ogródkach. Krzew ten zalicza się do odmian karłowatych, nie przekraczając do 40 centymetrów wysokości, przy 100 centymetrach szerokości. Roślina ma formę rozłożystą i krzaczastą. Pędy mają lekko kremowe zabarwienie końców, z czasem zmieniając kolor na intensywnie zielony. Wymagania: Jałowiec sabiński Variegata jest niezmiernie prosty w uprawie, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Roślina dobrze adaptuje się do różnych stanowisk, nie lubi jednak ciężkich i mokrych gleb – lepsze będą te przepuszczalne, piaszczyste lub wapienne. Dobrą opcją są miejsca w pełnym słońcu lub półcieniu. Trzeba pamiętać, że jest to roślina dość ekspansywna, dlatego zawczasu warto zapewnić jej sporą przestrzeń do wzrostu. Stosowanie: Ta odmiana idealnie nadaje się do przydomowych ogrodów, zwłaszcza na skalniaki i skarpy. Najpiękniej prezentuje się w większych skupiskach. Sadzenie: Najwłaściwszym momentem na zasadzenie jałowca jest wiosna (marzec-kwiecień) lub jesień (druga połowa sierpnia-październik).

Jałowiec wirginijski Grey Owl

Krzew, który doskonale nadaje się do sadzenia w grupach. Może być sadzony w dużych ogrodach oraz w parkach. Nie posiada on wysokich wymagań glebowych. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Najlepsze dla owego jałowca są gleby próchniczne oraz przepuszczalne, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Jałowiec wirginijski 'Grey Owl' powinien być sadzony na stanowisku słonecznym. Jest również odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia miejskie. Roślina rocznie przyrasta około dwudziestu pięciu centymetrów, natomiast po dziesięciu latach uprawy osiąga jeden metr wysokości i od dwóch do trzech metrów szerokości. Najmłodsze pędy rośliny są wałeczkowate. Są one również pokryte srebrzystoszarymi łuskami. Na gałązkach widać przylegające igły. Wiosną na starszych krzewach tworzą się kremowo-brązowe szyszki, które produkują pyłek. Roślina rodzi tak zwane szyszkojagody, które są niewielkie, kuliste pokryte srebrzystym nalotem. Roślina ma małe wymagania glebowe. Krzew bardzo dobrze sprawdza się sadzony na przepuszczalnych glebach ogrodowych. Wymaga on jednak pełnego słońca. Roślinę najlepiej jest sadzić wiosną i jesienią.




Komentarze